Kategoria: Galeria

  • Kacper, Melchior i Baltazar dotarli także na Spisz

    A wszystko za sprawą wsi Frydman, która od 7 lat co roku organizuje u siebie orszak Trzech Króli.

    Główną pomysłodawczynią orszaku Trzech Króli była nauczycielka Maria Iglar.  To ona w 2012 r.  zaproponowała, by ulicami Frydmana przeszedł taki pochód i to ona zapaliła ludzi do tego dzieła. Od tej pory co roku w organizowanie orszaku angażują się nauczyciele, rodzice i dzieci. Zaproszenie do współpracy przyjęła też orkiestra dęta, która przygrywa idącym w orszaku. A Rada Rodziców uszyła dzieciom pasujące do epoki peleryny.

    W tym roku pomimo zimnego wiatru i zalegających mas śniegu Kacper, Melchior i Baltazar także wyruszyli do kościoła, by przed nowo narodzonym Dzieciątkiem złożyć pokłon, złoto, kadzidło i mirrę. W progach świątyni powitał ich osobiście ks. proboszcz Ludwik Węgrzyn.

    Zobaczcie, jak to wyglądało…

    Zdjęcia: Piotr Wojtaszek

    [ngg src=”galleries” ids=”11″ display=”basic_thumbnail”]

  • Muzeum Obłazowej jeszcze w tym roku?

    Jak donosi portal nowytarg24.tv, już w połowie 2019 r. może rozpocząć się budowa Parku Archeologicznego związanego z wykopaliskami w Jaskini Obłazowej w Nowej Białej. Wszystko zależy od dotacji.

    Jest już koncepcja architektoniczna parku archeologicznego w Nowej Białej oraz pełna dokumentacja inwestycji. Urzędników przed ogłoszeniem przetargu, wstrzymuje jedynie oczekiwanie na 12 milionów złotych dofinansowania w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska-Słowacja.

     – Wniosek, który złożyliśmy, został oceniony pozytywnie. Liczymy na dotację, która wyniesie 85% wszystkich kosztów budowy Muzeum Jaskini Obłazowej. Ta powinna się pojawić do końca pierwszego kwartału tego roku. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli to w maju ogłosimy przetarg na budowę Parku Archeologicznego w Nowej Białej – mówił portalowi nowytarg24.tv zastępca wójta gminy Nowy Targ, Marcin Kolasa

    Przypomnijmy: jaskinia Obłazowa leży w Nowej Białej w pobliżu Przełomu Białki, na zboczu skałki Obłazowa. To tu od wielu lat prowadzone są owocne badania archeologiczne pod kierunkiem prof. Pawła Valde–Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To właśnie podczas nich odnaleziono bardzo ciekawe eksponaty. W najgłębszej z warstw udało się odkryć najstarszy bumerang na świecie w całości wykonany z ciosu mamuta. Trzeba podkreślić, że inne, dotychczas znane bumerangi, były wykonane z drewna. Bumerang ma aż 71 cm długości i waży 800 g. Datuje się go na ok. 23 000 lat p.n.e. Warto dodać, że choć był uszkodzony, to odnaleziono go w całości. To dzięki temu udało się wykonać jego kopię z tworzywa sztucznego i przeprowadzić testy. Okazało się, że bumerangiem można było rzucać na duże odległości. W najdłuższym próbnym rzucie osiągnięto aż 66 m.

    Warto też dodać, że w 2009 roku przebadano na większą skalę zasiedlenie jaskini przez neandertalczyka. To wtedy odkryto kolejną zawieszkę lub gwizdek z kopalnej muszli conus. Jak się okazuje, można to odkrycie łączyć z warstwą 8., czyli tą, w której odkryto wcześniej bumerang.

    Więcej na: https://nowytarg24.tv/muzeum-w-oblazowej-jeszcze-w-tym-roku/?

  • Maleńka przyszła miłość – przedstawienie we Frydmanie

    Już w niedzielę 13 stycznia o godz. 14 i 17 w remizie OSP we Frydmanie odbędzie się przedstawienie pt. Maleńka przyszła miłość połączone ze wspólnym kolędowaniem i poczęstunkiem.

     – W tym roku Schola Lucundus zaprasza na wspólne kolędowanie połączone z przedstawieniem w wykonaniu nie tylko członkiń scholi, ale również gości specjalnych! – piszą o tym wydarzeniu organizatorzy.
    – Gorąco czekamy na Wasze liczne przybycie i włączenie się w śpiew. Przedstawienie będzie się odbywać w dwóch turach, dlatego nikogo z Was nie może tam zabraknąć! – apelują.

    Jest też zbożny cel tego przedstawienia. Środki z niego uzyskane przeznaczone zostaną na kolejny wyjazd rekolekcyjny!

    Serdecznie zapraszamy!

  • Śpiskie Zwyki – zaproszenie

    Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z/s w Niedzicy tradycją ubiegłych lat organizuje dwudniowy konkurs „Śpiskie Zwyki”, który odbędzie się 9-10 lutego 2019 r. (sobota 09.02.2019 r. o godz:11.00 – rozpoczęcie – na zamku „Dunajec” w Niedzicy), (niedziela 10.02.2019 r. o godz: 12.00 – w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy).

    Program składa się z konkursu: gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków oraz prezentacji zwyczajów i obrzędów kultywowanych na Spiszu.

    Podczas konkursu jeden z zespołów zostanie wytypowany na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „POGÓRZAŃSKIE GODY” w Łużnej. Pośród zespołów dziecięcych komisja dokona kwalifikacji na KARPACKI FESTIWAL DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH W RABCE ZDROJU.

    Do pobrania regulamin oraz karty zgłoszeniowe, które należy dostarczyć lub przesłać do Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28.01.2019 r.

    Więcej szczegółów pod: https://www.lapszenizne.pl/aktualnosci/spiskie-zwyki

  • Wigilia po spisku – stare nagranie z Dursztyna

    Na dzień przed tegoroczną Wigilią serdecznie zapraszamy do obejrzenia archiwalnego nagrania tradycyjnej spiskiej Wigilii zrealizowanego przez działający w latach 90. w Dursztynie zespół Dursztynianie.

    Znajdziecie w nim starą spiską chatę, wróżby związane z Wigilią i wiele innych odchodzących w niepamięć zwyczajów.

    Serdecznie zapraszamy!

  • Słowem i Muzyką – koncert w Krempachach

    Fundacja „Tradycja” i Parafia św. Marcina w Krempachach serdecznie zapraszają na koncert świąteczno-noworoczny „Słowem i Muzyką” z cyklu Krempaskie Spotkania. Gościem wydarzenia będzie ks bp. Antoni Długosz. Kolędowy koncert odbędzie się w niedzielę 30 grudnia 2018 r. w kościele parafialnym w Krempachach o godzinie 15:00.

    Niedzielne spotkanie w Krempachach będzie mieć wyjątkowy charakter. Obecność znanego chyba każdemu uśmiechniętego i śpiewającego biskupa oraz wspaniałych artystów z zespołu Vechi Acum z solistą Michałem Matuszewskim – finalista programu „Must Be the Music”, sprawi że będzie to niezapomniany i wspólnie przeżyty niesamowity czas kolędowania, ale też refleksji nad poważnymi tematami związanymi z naszą codziennością.

    Podczas tego koncertu, a przecież w okresie bożonarodzeniowym zbliżającym ludzi do siebie, chcemy pomóc zarówno dzieciom, jak i rodzicom korzystać z internetu, który ma nam służyć, ale może być jednocześnie dużym zagrożeniem dla każdego – mówi prezes Fundacji „Tradycja”, Franciszek Pietraszek. – Fundacja ma na celu łączenie społeczności, mieszkańców szeroko pojętego Spisza, internet może w tym pomóc, ale może też zaszkodzić – odciągnąć nas od siebie, spowodować nawet, że poza klikanymi słowami w klawiaturę nie będziemy się umieli do siebie odezwać. Dlatego właśnie o korzystaniu z internetu mówić będzie do zebranych biskup Antoni – mówi Pietraszek.

    Podczas koncertu w parafialnej świątyni w Krempachach wystąpi zespół Vechi Acum z Krakowa, a także miejscowi muzycy. Świąteczną atmosferę kolędowania przed koncertem wprowadzi Orkiestra Dęta OSP z Krempach, a na zakończenie koncertu Zespół Regionalny „Dolina” i parafialna schola będą wspólnie kolędować ze zgromadzonymi w kościele. Ze względu na niewielką przestrzeń kościoła w Krempachach, każdy będzie mógł uczestniczyć w koncercie w ogrzewanym namiocie tuż obok świątyni, a to dzięki transmisji wydarzenia przez Nowotarską Telewizję Kablową. Będzie ona dostępna również w internecie na stronach Telewizji Kablowej – www.nowytarg24.tv oraz na Facebook’u na profilu Fundacji „Tradycja”, która jest głównym organizatorem tego świąteczno-noworocznego spotkania.

    Zapraszamy wszystkich mieszkańców Spisza, ale nie tylko. Przecież jakże miło nam będzie gościć mieszkańców z całego Podhala – zapewnia Prezes Fundacji Franciszek Pietraszek. – Kto nie da rady być z nami fizycznie niech dołączy do nas za pomocą internetowego streamu.

    Po koncercie Fundacja zaprasza na wspólne spotkanie opłatkowe przy gorącej herbacie w namiocie ustawionym na placu przy kościele.

    ***

    Fundacja „Tradycja” powstała w marcu 2015 roku, a jej głównym zadaniem jest promocja regionu Spisza, jego tradycji, kultury i sztuki. Dotychczas Fundacja zorganizowała już kilka spotkań w tym koncert charytatywny. W przyszłości organizacja chce jeszcze silniej promować region m.in. przez organizację regularnych koncertów promujących bogactwo regionu Spisza poprzez m.in. współpracę z partnerami zagranicznymi.

  • Życzenia Świąteczne

    Winsujym, winsujym na scyńście na zdrowie
    Na to Boze Narodzynie
    zeby sie wôm darzyło i mnozyło
    W kumorze i oborze
     
    Zebyście mieli telo cielicek, jak w lesie jedlicek
    Zebyście mieli telo wołeckôw, jak w płocie kołeckôw
     
    Zebyście mieli kury cubate
    Gynsi siodłate
    Świnie usiate i barany rogate,
     
    Zebyście orali śtyrôma pługami,
    Jak nie śtyrôma to trzôma, jak nie trzôma to dwôma
    Jak nie dwôma to jednym, ale cogodnym
     
    Zebyście mieli w kozdym kontku po dzieciontku
    A w kumorze seść.
     
    Tego wôm Boze dej!
    zycy
    Zarząd Związku Polskiego Spisza
     
     

     

  • Spiżowe Serca – typowanie zasłużonych

    Jeszcze do 4 stycznia 2019 r. można typować osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla gminy Łapsze Niżne.

    Więcej szczegółów na dołączonym plakacie.

  • Konkurs Wiedzy o Spiszu

    20 listopada 2018r. w Łapszach Wyżnych odbył się kolejny, XXIV już Konkurs wWedzy o Spiszu dla uczniów szkół podstawowych i XVIII Konkurs Wiedzy o Spiszu i Podhalu z gimnazjów.

    Na konkurs stawili się uczniowie z 10 spiskich szkół: Czarnej Góry, Dursztyna, Frydmana, Kacwina, Łapszanki, Łapsz Niżnych i Wyżnych, Niedzicy, Nowej Białej i Trybsza. W sprawdzianie wiedzy o Spiszu I miejsce zajęła drużyna szkolna z Dursztyna, II msc,- Czarna Góra, III msc.- Niedzica. Indywidualnie laureatką konkursu została Marcelina Górnik z Czarnej Góry, na II miejscu uplasowała się Anna Sowa z Dursztyna, III miejsce uzyskał Bartłomiej Budz z Trybsza, wyróżnienie uzyskał Jakub Szpernoga  z Kacwina.

    W części recytatorskiej konkursu wzięli udział przedstawiciele szkół (po 1 z danej szkoły). W kategorii poezja I miejsce zajął Karol Knurowski z Dursztyna, zaś III Michał Matoniak z Trybsza, II miejsca nie przyznano, wyróżnienie otrzymała Kinga Pczelar z Niedzicy. W kategorii gawęda  przyznano: I miejsce Krzysztofowi Stanek z Łapsz Niżnych, II – Tomaszowi Sołtys z Łapszanki, zaś III – Elizie Dudas z Frydmana i Magdalenie Sołtys z Łapsz Wyżnych.

    W konkursie wiedzy dla gimnazjalistów I miejsce uzyskały Łapsze Niżne, II miejsce przypadło Frydmanowi. Indywidualnie wygrała Urszula Kawa z Frydmana, która w konkursie uczestniczyła już po raz 4. Wcześniej jako uczeń szkoły podstawowej, później gimnazjum.  Warto w tym miejscu dodać, że z uwagi na wygaszanie gimnazjów tegoroczna edycja Konkursu wiedzy o Spiszu i Podhalu była ostatnią. Formuła konkursu wróci do tej z 1998r. gdy nie było jeszcze gimnazjów. Ciekawostką jest, ze 1 edycja Konkursu wiedzy o Spiszu odbyła się właśnie w Łapszach Wyżnych, 31lat temu. Organizatorem Konkursu od początku jest Oddział nowotarski PTTK, od 1991r. współorganizatorem jest Związek Polskiego Spisza. Organizatorzy starają się, aby co roku konkurs odbywał się w innej miejscowości Spisza, często bywało, ze u laureata poprzednio rocznej edycji konkursu.

    Współorganizatorem, a właściwie gospodarzem konkursu jest szkoła, w której odbywa się konkurs. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują nagrody, symboliczne za udział, bogatsze (słodycze, książki, pamiątki itp.) za zajmowane miejsca. Tradycyjnie dla uczestników konkursu i opiekunów czekał posiłek, który w Łapszach Wyżnych przygotowały panie z rady Rodziców. Uczestnicy konkursu, w oczekiwaniu na wyniki konkursu, mogli zwiedzić miejscowy kościół pw. Piotra i Pawła, gdzie roli przewodnika podjął się ks. proboszcz.

    Zdjęcia i tekst: Julian Kowalczyk

    [ngg src=”galleries” ids=”3″ display=”basic_thumbnail”]

  • 10-Lecie Zespołu Regionalnego Honaj z Dursztyna

    – Nie przecinaj korzeni łączących cię z rodną ziemią, choćbyś na krańcach świata się znalazł – tę i wiele innych rad usłyszały dzieci i młodzież tańczące w zespole Honaj.

    Obchody jubileuszu 10-lecia istnienia Honaja rozpoczęły się w niedzielę 3 września od uroczystej Mszy św. dziękczynnej odprawionej w intencji zespołu przez o. proboszcza Józefa Kiełbasę OFM. Po niej tancerze, mieszkańcy Dursztyna i wszyscy zaproszeni goście udali się na drugą część świętowania do remizy.

    Działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej zespół powstał w 2007 r. Stało się to staraniem sołtys wsi Stanisławy Sołtys oraz działaczy Związku Polskiego Spisza. Pierwszą instruktorką i choreografką zespołu była Ewa Bartoszek (od Pitka), a drugą Maria Wnęk – założycielka Zielonego Jawora z Krempach. Od założenia do chwili obecnej funkcję kierowniczki zespołu pełni Stanisława Sołtys. A od 2010 r. choreografką i instruktorką jest jej córka Ilona Babiak.

    Na jubileusz 10-lecia pracy artystycznej Honaja zjechali do Dursztyna znakomici goście. Stawili się: senator RP Jan Hamerski, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Barnaś, poseł na Sejm RP Anna Paluch, wicestarosta nowotarski Stanisław Tylka, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej Józefa Kuchta, wiceprezes Związku Polskiego Spisza Julian Kowalczyk, choreografka, instruktorka i działaczka ZPS Elżbieta Łukuś, sołtys wsi Nowa Biała Krystyna Węglarz, pochodzący z Dursztyna o. Kamil Łętowski OFM, radny gminy Nowy Targ Krzysztof Waniczek i inni.

    Obszerna relacja z jubileuszu Honaja w czwartkowym, papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego oraz w materiale Mariana Pallutha w TV Podhale.

    OBSZERNIEJSZA GALERIA ZDJĘĆ <TUTAJ>

    o./foto./ Krystyna Waniczek – www.dursztyn-spisz.pl

Skip to content