Kategoria: Aktualności

  • Zmiany w Stowarzyszeniu Rozwoju Spisza i Okolicy (Galeria)

    28 października w Domu Ludowym w Łapszach Niżnych odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy.

    Tematem spotkania było przegłosowanie i przyjęcie zmian w statucie organizacji. Zebranie zainaugurował prezes Zarządu Julian Kowalczyk, a poprowadził przewodniczący spotkaniu Maciej Płachta.

    Jak podkreślił prezes Zarządu, potrzeba dokonania zmian w statucie podyktowana została koniecznością podpisania porozumienia z Urzędem Marszałkowskim, jako warunkiem niezbędnym do otrzymania środków na Lokalną Strategię Działania na lata 2014-2020. Nowym członkom oraz osobom aspirującym do członkostwa przybliżono cele i zadania organizacji, a w toku przygotowań wstępnych  wyłoniono protokolanta zebrania – pracownicę biura Zarządu Jolantę Kałafut oraz członków Komisji uchwały wniosków, w której zasiedli: Jan Budz, Józef Majerczak oraz Jan Rataj.

    Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie zebranym dotychczasowych prospołecznych działań organizacji w ramach osi LEADER w latach 2007 – 2013.  Wśród wymienionych dokonań znalazły się m.in.: publikacje promujące region Spisza, imprezy oraz cykle imprez kultywujących tradycję i kulturę spiską, rozwój turystyki, inwestycje w rozwój lokalnych przedsiębiorstw,  tworzenie nowych miejsc pracy, współpraca z innymi regionami, promowanie produktów lokalnych i inne.

     Polski Spisz leży na terenie 3 gmin, gminy Nowy Targ, Łapsze Niżne i Bukowiny Tatrzańskiej – podkreślał prowadzący prezentację Julian Kowalczyk.  Obszar ten zamieszkują górale spiscy i podhalańscy, z którymi mamy wiele wspólnego, ale od których wiele nas też odróżnia. Inny strój, tradycje oraz inne od podhalańskich zwyczaje stanowią o naszym bogactwie. Spisz długo postrzegany był  nie jako odrębny, autonomiczny region, lecz jako część składowa Podhala, dlatego wymagał odpowiedniego wypromowania – podkreślał.

    Po prezentacji projektów zrealizowanych  w latach 2007-2013 przystąpiono do prac nad zmianą statutu. W pierwszej kolejności poddano pod rozwagę uchwałę w sprawie zmiany dotychczasowej nazwy Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy na Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Spisz – Podhale” z siedzibą w Nowym Targu. Terenem działania organizacji będzie obszar gmin wiejskich Nowy Targ, Łapsze Niżne i Bukowina Tatrzańska z 14 wsiami spiskimi i 24 podhalańskimi. Po przyjęciu uchwały o zmianie nazwy, pragraf po paragrafie, przedstawiono zebranym proponowane zmiany w statucie.

    Nie obeszło się bez zgrzytów. Ostatecznie przedstawiony przez Zarząd i wójtów poszczególnych gmin projekt nowego statutu został zatwierdzony i przyjęty do realizacji.  Ostatnia uchwała podjęta w tym dniu dotyczyła wysokości składek członkowskich od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek samorządu terytorialnego.

    Kolejne walne zebranie członków, podczas którego kontyunuowane będą prace nad opracowaniem Strategii Rozwoju Lokalnego na następne lata oraz wybrane nowe władze Stowarzyszenia planowane jest na 25 listopada 2015 r. na godz. 17.00 w Nowej Białej.

    O/Foto Krystyna Waniczek dursztyn-spisz.pl

  • Cecyliada 2015 – Zapraszamy !

    cecyliada

    PLAKAT GOK Łapsze Niżne

     

  • Wszystkich Świętych, dzień Zadusznych

    Jak co roku w tym szczególnym dniu odwiedzimy groby naszych bliskich zmarłych i ofiarujemy modlitwy za nich aby ich dusza w spokoju mogła przebywać u Ojca Niebieskiego.

    Dzień Zaduszny, często zwany Zaduszkami, w Kościele katolickim poświęcony jest wspomnieniu i modlitwie za wszystkich zmarłych wierzących w Chrystusa, których dusze, zgodnie z wierzeniami, przebywają w czyśćcu.

     

  • Polacy z rumuńskiej Bukowiny na Polskim Spiszu

    W dniu 19 października 2015 r. w Niedzicy gościł polonijny 26-osobowy chór parafialny św. Barbary z Kaczyki na Bukowinie w Rumunii, który wcześniej, 16-18 października, uczestniczył w XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej „Psalitte Deo” /Śpiewajcie Bogu/ w Kętach.

    Gdy ucichły festiwalowe śpiewy członkowie chóru zwiedzali Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków    i Zakopane. Na zakończenie ich pobytu w naszym kraju zostali zaproszeni przez zaprzyjaźnione z nimi małżeństwo z Łapsz Niżnych – Iwonę i Andrzeja Pietkiewiczów – do Niedzicy.Tu zorganizowano dla nich zwiedzanie zapory, hydroelektrowni i zamku „Dunajec”, a następnie zaproszono na obiad i spotkanie z wójtem Gminy Łapsze Niżne p. Jakubem Jamrozem i przewodniczącą Rady Gminy p. Heleną Klimczak.

    Goście z Rumunii dali próbkę swych wokalnych możliwości zarówno w hali maszyn niedzickiej elektrowni jak i podczas wieczornego spotkania z przedstawicielami łapszańskich  władz samorządowych. W trakcie tego spotkania, które upłynęło w niezwykle przyjaznej i swobodnej atmosferze,omawiano plany dalszej współpracy    z Polonią na Bukowinie, m. inn. zorganizowanie wakacyjnej wymiany kolonijnej dzieci i młodzieży. Do współdziałania  w tym zakresie obiecał efektywnie włączyć się burmistrz Zakopanego p. Leszek Dorula, z którym tego samego dnia rano zaaranżowaliśmy spotkanie naszych gości z Rumunii w Urzędzie Miasta w Zakopanem.

    Zmęczeni bogatym programem i wzruszeni do łez nasi goście opuszczali kraj swych przodków utwierdzeni w przekonaniu, że mają tu prawdziwych przyjaciół.

                                  

    Łapsze Niżne, 22.10.2015                                            Andrzej Pietkiewicz

  • Zmiana czasu z letniego na zimowy

    Zmiana z czasu letniego na zimowy, czyli astronomiczny nastąpi w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października 2015 r. (ostatni weekend października).

    Przejście z czasu letniego na astronomiczny, potocznie zwany zimowym, skutkuje jedną dodatkową godziną w nocy z soboty na niedzielę (wskazania cofamy o godz. 3:00 na 2:00). To dobra wiadomość, szczególnie dla tych osób, które uwielbiają dłużej poleżeć w łóżku w niedzielny poranek.

  • Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków- Zaproszenie

    Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy serdecznie zaprasza członków Lokalnej Grupy Działania na Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków, które odbędzie się 28 października 2015r. w Łapszach Niżnych – Dom Ludowy ul. Jana Pawła II 58
    I termin – godz. 15:30
    II termin -godz. 16:00

  • Spotkanie z autorami pomysłów na projekt

    W poniedziałek (19.10.2015) o godzinie 10:00 w Nowej Białej (ul. Św. Katarzyny 2) odbędzie się spotkanie z autorami pomysłów na projekt.
    Zapraszamy autorów fiszek projektowych na konsultacje wg. podziału tematycznego:
    10.00 – jednostkami samorządu terytorialnego
    12.00 – z przedsiębiorcami którzy złożyli fiszki
    15.00 – z organizacjami pozarządowymi które złożyły fiszki
    SRSiO

     

  • Konsultacje Społeczne LGD

    W dniu 23/09/2015r. w Gminach Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne i Nowy Targ rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie dotacji unijnych na rozwój lub rozpoczęcie działalności gospodarczej, na rozwój swojej miejscowości lub gminy. Po omówieniu paru zagadnięć podzieliliśmy się na grupy i wspólnie wybieraliśmy atuty, szanse, problemy i zagrożenia jakie posiadają nasze gminy, większość skupiła się na migracji młodych za granicę i braku miejsc pracy oraz na komunikacji pomiędzy miejscowościami.

    Foto/ Marcin Pająk

  • Internetowy album fotograficzny PRZEŁOM BIAŁKI I PIENIŃSKI PAS SKAŁKOWY – Zapraszamy

    Internetowa promocja przyrodniczego albumu fotograficznego „PRZEŁOM  BIAŁKI  I PIENIŃSKI  PAS  SKAŁKOWY” – Nowa Biała – Krempachy – Dursztyn    cztery pory  roku

    Z przyjemnością przedstawiamy czytelnikom, mieszkańcom i turystom  przyrodniczy  album fotograficzny „Przełom Białki i Pieniński Pas Skałkowy, poświęcony w całości rezerwatowi i najbliższej okolicy w czterech porach roku. Wybrane fotografie ułożone są  według klucza od Cisowej Skały w Nowej Białej i skierowane w kierunku wschodnim  poprzez Przełom Białki, Krempaskie Skałki i Dursztyńskie Skałki, kończąc na Czerwonej Skale w Dursztynie. Jest to najpiękniejsza część Pienin Spiskich na odcinku około 4 km w linii prostej.

    Autorami publikacji są: Jan Krzysztofek, Franciszek Pacyga i Barbara Paluch. Gościnnie zdjęcia udostępnili: Michał Adamowski, Staszek Krzystofek, Igor Stanisławski, Jakub Świst, Prof. Valde – Nowak.  Autorkami wybranych wierszy są: Mieczysława Faryniak, Maria Krzysztofek, Barbara Paluch.

    Album zawiera 104 strony, w tym 236 barwnych fotografii, mapkę wybranego regionu  oraz wiersze.  Drukowany w formacie A4, w twardej  okładce, wydanie komputerowe I, druk pilotażowy.

    Kontakt z wydawcą,  e-mail :  krempachy.promocja@onet.pl , Tel. 508

    (FP – 12.09.2015 r.)

  • Finał Czwartego festiwalu Barok na Spiszu – Jurgów(Galeria)

    29 sierpnia w kościele św. Sebastiana w Jurgowie odbył się finałowy koncert festiwalu zatytuowany Spiska kolacja na cztery ręce – Bach vs Haendel. Mini wykład o obu kompozytorach wygłosił Rafał Monita. Wystąpiła Karpacka Orkiestra Barokowa w składzie kameralnym: Magdalena Pilch – flet traverso, Joanna Walczak – skrzypce barokowe, Jerzy Walczak – wiolonczela barokowa, oraz dyrektor artystyczny zespołu Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn. Gościnnie do zespołu dołączyli Katarzyna Wiwer – sopran oraz aktor Bartłomiej Chowaniec. Ten koncert, jak sugeruje tytuł, był spotkaniem dwóch kompozytorów J. S. Bacha i G. F. Haendla, spotkaniem, które nigdy nie miało miejsca w rzeczywistości, chociaż Bach bardzo chciał spotkać swojego sławnego kolegę i próbował takie spotkanie zaaranżować, jednak bezskutecznie. Podczas koncertu dwaj najsławniejsi kompozytorzy niemieccy, dwaj rówieśnicy, pochodzący z położonych niezbyt daleko od siebie Eisenach i Halle spotkali się nie tylko muzycznie, ale też w tekstach, wybranych zarówno spośród fragmentów słynnej „Kolacji na cztery ręce” Paula Barza , jak i tekstach z epoki ukazujących sylwetki obu kompozytów w różnorodnym, czasem bardzo zaskakującym świetle. Podczas koncertu zabrzmiały sonaty triowe oraz sonaty na instrument solowy i basso continuo obu kompozytorów, a także arie niemieckie Haendla ora słynna aria z „Kantaty o kawie” Jana Sebastiana Bacha. Muzyka i teksty świetnie ze sobą współbrzmiały i w bardzo interesujący sposób przybliżyły słuchaczom sylwetki obu kompozytorów. Ponieważ koncert ten zamykał tegoroczną odsłonę festiwalu, to musiało się też znaleźć miejsce na uroczyste podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które przyczyniły się to tego, by festiwal mógł przybrać taki kształt. Szczególne podziękowania odebrali: prezes ZEW Niedzica SA Grzegorz Podlewski, Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk , Edward Tybor, prezes Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego, oraz gospodarz miejsca tego koncertu, ks. Proboszcz Stanisław Malarz. Organizatorzy skierowali wyrazy podziękowania także do następujących mecenasów i partnerów tegorocznego festiwalu, którymi są: Stacja Narciarska Jurgów-Ski, Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, Hotel Montenero w Czarnej Górze, gminy: Łapsze Niżne, Nowy Targ. Festiwal został zrealizowany także dzięki środkom Województwa Małopolskiego, któremu należą się również szczególne podziękowania. Patronatem honorowym festiwal zaszczycili: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego. Wraz z kończącymi się wakacjami kończy się również tegoroczny festiwal, już oczekujemy przyszłorocznej, piątej edycji Baroku na Spiszu.

    o/foto Astaia

Skip to content