Kategoria: Aktualności

  • Czwarty festiwal Barok na Spiszu – Niedzica(galeria)

    W

    Niedzicy odbył się recital organowy – niespodzianka, który pokazał nam sposoby twórczego wykorzystania motywów muzycznych, tak jak czynił to Bach. Wystąpił znakomity organista i świetny improwizator Tomasz Orlow. Tematy wykorzystane na koncercie pochodziły od publiczności. Zebrano ponad czterdzieści kart z przeróżnymi inspiracjami, z których ze względu na ramy czasowe koncertu udało się wykorzystać jedynie małą część. Ich opracowanie zostało wykonane, tak jak zapowiedział to sam artysta w czasie mini-wykładu, w stylu niemieckiego baroku. Efekt fascynował zarówno wielością pojawiających się barw, pomysłowością w opracowaniu tematów, jak ogromną łatwością, z jaką rodziły się utwory zamknięte przecież w ścisłych formach barokowego stylu. Na koniec zabrzmiała improwizacja na temat BACH, czyli dźwięków, układających się w nazwisko kompozytora, przez które wykonawca recitalu oddał cześć lipskiemu kantorowi, bohaterowi tegorocznego festiwalu Barok na Spiszu.

  • Czwarty Festiwal Barok na Spiszu – Frydman (Galeria)

    Fundacja Kulturalny Szlak – Festiwal „Barok na Spiszu” już po raz czwarty gościła we Frydmanie w kościele pw. Św. Stanisława BM, najstarszym kościele polskiego Spisza. Licznie zebrani mieszkańcy, turyści, artyści i koneserzy sztuki przez wielkie S, zapełnili kościołek do ostatniego miejsca. Przygaszone światła, podświetlone szczegóły architektoniczne i zdobnicze w połączeniu z barokową muzyką, przeniosły zebranych w okres  XVIII wieku. IV Festiwal organizowany jest bowiem w 330 rocznicę urodzin kompozytora Johanna Sebastiana Bacha. Frydmański koncert nazwano „Bach i jego muzyczne fascynacje: Bach & Pergolesi”

    Koncert prowadzili Rafał Monita i dyrektor artystyczny Scepus Baroque Andrzej
    Mikołaj Szadejko , który dał wykład na temat Pergolesi czy Bach – parodie, pastisze,
    plagiaty. Wykonawcy to: Katarzyna Wiwer – sopran, Helena Poczykowska – mezzosopran,
    Marzena Biwo, Małgorzata Malke –skrzypce barokowe, Justyna Rekść-Raubo – wiolonczela
    barokowa, Natalia Reichert – altówka barokowa, Anna Wiktoria Swoboda – teorba, Andrzej
    Szadejko Swoboda – pozytyw, dyr. ar. projektu.

    Zespół wykonał dwadzieścia utworów począwszy od Versus 1 Tilge, Höchster, meine
    Sünden (Soprano, Alto) – Zmiłuj się nademną Boże!  a zakończył bisem –  Versus 20 Alsdann
    soll dein Ruhm erschallen (Soprano, Alto)

    Ciekawostka artystyczna. Kapela barokowa grała na kopiach instrumentów
    wywodzących się z okresu baroku. Wiolonczelę na której grała Justyna Rekść_Raubo
    wykonał w 1997 r. rodak z sąsiednich Krempach – Wojciech ŁUKASZ,  na zamówienie
    Filharmonii Narodowej w Warszawie, który obecnie pracuje w Operze Narodowej jako lutnik
    konserwator. Koncertujący artyści i publiczność obecnego na koncercie mistrza lutnika
    nagrodziła gromkimi brawami.

    Koncert trwał około dwóch godzin i sprawił niesamowite doznania artystyczne. W kuluarach można było nabyć materiały prasowe dotyczące IV Festiwalu Barok na Spiszu.
    Następne koncerty Barok na Spiszu odbędą się jeszcze w najbliższą niedzielę w  Niedzicy,  a  IV Festiwal zakończy się 29 sierpnia w kościele św. Sebastiana w Jurgowie.

    (Tekst i zdjęcia Franciszek Pacyga – 22.08.2015 r.)

  • Czwarty Festiwal Barok na Spiszu – Krempachy (Galeria)

    W ostatni weekend 15 oraz 16 sierpnia rozpoczął się IV Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2015. Tegoroczna odsłona festiwalu poświęcona jest muzyce Jana Sebastiana Bacha i jego mniej znanym obliczom.  Inauguracja odbyła się tym razem w kościele Wszystkich Świętych w Kacwinie. Mini-wykład o podróży Bacha do Lubeki i jego spotkaniu z Dietrichem Buxtehudem wygłosiła Katarzyna Wiwer, a w czasie koncertu, zatytułowanego: „Bach i jego Mistrz ”, wykonane zostały motety obu kompozytorów napisane do jednego tekstu chorałowego – „Jesu, meine Freude”, czyli „Jezu, ma radości”. Wystąpił zespół festiwalowy Scepus Baroque w składzie: Katarzyna Wiwer , Anna Zawisza – soprany, Marcin Liweń – alt, Maciej Gocman – tenor, Violetta Szopa-Tomczyk, Dominika Małecka – skrzypce barokowe, Katarzyna Cichoń – wiolonczela barokowa, Jan Baciak – pozytyw. Całość poprowadził od klawesynu oraz jako głos basowy – Andrzej Zawisza. Ten sam artysta wystąpił również w niedzielę, tym razem w duecie ze znakomitą czeską flecistką Michaelą Koudelkovą. W programie tego koncertu muzyka Jana Sebastiana spotkała się z utworami jego przyjaciela Georga Philippa Telemanna, a mini-wykład o kościele św. Marcina w Krempachach, gdzie odbył się drugi koncert, wygłosił proboszcz krempaskiej parafii, ks. Dariusz Ostrowski. Początek tegorocznego festiwalu był bardzo udany, kościoły były wypełnione po brzegi, a muzyka wykonana znakomicie i z wielkim żarem.

    FOTO/ Rafał Monita

  • Czwarty Festiwal Barok na Spiszu- Kacwin- Inauguracja (Galeria)

    W ostatni weekend 15 oraz 16 sierpnia rozpoczął się IV Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2015. Tegoroczna odsłona festiwalu poświęcona jest muzyce Jana Sebastiana Bacha i jego mniej znanym obliczom.  Inauguracja odbyła się tym razem w kościele Wszystkich Świętych w Kacwinie. Mini-wykład o podróży Bacha do Lubeki i jego spotkaniu z Dietrichem Buxtehudem wygłosiła Katarzyna Wiwer, a w czasie koncertu, zatytułowanego: „Bach i jego Mistrz ”, wykonane zostały motety obu kompozytorów napisane do jednego tekstu chorałowego – „Jesu, meine Freude”, czyli „Jezu, ma radości”. Wystąpił zespół festiwalowy Scepus Baroque w składzie: Katarzyna Wiwer , Anna Zawisza – soprany, Marcin Liweń – alt, Maciej Gocman – tenor, Violetta Szopa-Tomczyk, Dominika Małecka – skrzypce barokowe, Katarzyna Cichoń – wiolonczela barokowa, Jan Baciak – pozytyw. Całość poprowadził od klawesynu oraz jako głos basowy – Andrzej Zawisza. Ten sam artysta wystąpił również w niedzielę, tym razem w duecie ze znakomitą czeską flecistką Michaelą Koudelkovą. W programie tego koncertu muzyka Jana Sebastiana spotkała się z utworami jego przyjaciela Georga Philippa Telemanna, a mini-wykład o kościele św. Marcina w Krempachach, gdzie odbył się drugi koncert, wygłosił proboszcz krempaskiej parafii, ks. Dariusz Ostrowski. Początek tegorocznego festiwalu był bardzo udany, kościoły były wypełnione po brzegi, a muzyka wykonana znakomicie i z wielkim żarem.

    FOTO/ Rafał Monita

  • Wielkie Granie na Spiszu – Zapraszamy

    Zapraszamy serdecznie na dwudniowe Wielkie Granie na Spiszu które zacznie się od 25.07.br (sobota) start godz. 18:00 do niedzieli (26.07.br.) do godz. 23:00.
    W sobotę imreza Z DJ bezpłatna, wystąpią zespoły takie jak Taryfa Nocna oraz Iscariota.
    W Niedzielę wystąpi zespół regionalny oraz orkiestra dęta i zespoły takie jak Wiolinka i Bemol, Buksa Łukasz OFM, oraz Vernyhora.
    Gwiazdami wieczoru będą zespół InoRos – Finaliści programu MustBeTheMusic oraz jako gwiazda wieczoru wszystkim znany zespół PIERSI.
    Info i plakat / Gmina Łapsze Niżne
    PLAKAT
  • XX Śpisko Watra

    W niedzielę 5 lipca 201dscn0144_15 r. Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy po raz kolejny stał się centrum spiskiej kultury. A toza sprawą XX „Śpiskiej Watry” – letniego przeglądu zespołów regionalnych z terenu całego Spisza. Po rozpaleniu symbolicznej watry, a tym samym oficjalnym rozpoczęciu imprezy przez wójta Gminy Pana Jakuba Jamroza scena należała już tylko do występujących. Zaprezentowało się 13 zespołów z różnych zakątków  polskiego Spisza: „Honaj” z Dursztyna, „Małe Jedlicki”, „Łapsańskie Fijołecki”, „Młode Hajduki” z Łapsz Wyżnych „Ciardasie” i „Koce Łapki” z Czarnej Góry,  „Frydmanianie”- grupa dziecięca i młodzieżowa z Frydmana, „ Mali Toniecnici” i „Zielony Jawor” – młodsza grupa z Krempach, „Cepelia Podhale – Grupa spiska” z Jurgowa oraz „Czardasz” z Niedzicy.  Tegoroczna „Śpisko Watra” gościła także  reprezentantów słowackiej części Spisza, „Magurankę” ze Spiskiej Starej Wsi.

    Jubileuszowa „Śpisko Watra” wzbogacona została po raz pierwszy konkursem muzyk ludowych ze Spisza.

    Komisja w składzie:

    Aleksandra Szurmiak – Bogucka – etnomuzykolog
    Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta, przedstawiciel Małopolskiego Centrum Kultury ,,Sokół” w Nowym Sączu,
    Ryszard Kowalczyk – muzyk, regionalista

    Wysłuchała 11 kapel w tym poza konkursem 2.  W kategorii dziecięcej  wystąpiły 2 kapele, w kategorii młodzieżowo-dorosłej wystąpiło 7 kapel, z terenu gminy: Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne i Nowy Targ.
    Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody pieniężne:

    W kategorii dziecięcej

    I miejsce i nagrodę pieniężna w wysokości 300,00 zł otrzymuje kapela Wesołowskich (Mateusz Wesołowski,Jan Wesołowski,Franciszek Wesołowski )

    II miejsce nagrodę pieniężna w wysokości 250,00 zł otrzymuje kapela z Jurgowa (Martyna Sołtys, Julia Martinczak, Natalia Chlebda, Maria Sołtys)

    W kategorii młodzieżowo-dorosłej

    I miejsce i nagrodę pieniężna w wysokości 500,00 zł otrzymuje kapela z Czarnej Góry (Adrianna Złahoda, Jakub Złahoda, Joanna Jezierczak )

    II miejsce nagrodę pieniężna w wysokości 400,00 zł otrzymuje kapela z Jurgowa (Małgorzata Matys, Judyta Ptak,Igor Skrzypaszek, Magdalena Dziurka)

    III miejsce nagrodę pieniężna w wysokości 300,00 zł otrzymuje kapela Gryglaków z Łapsz Wyżnych ( Jerzy Gryglak, Paulina Gryglak, Czesław Gryglak, Łukasz Gryglak )

    wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 150,00 zł otrzymują: kapela „Honaj” z Dursztyna, kapela „Frydmanianie” z Frydmana, kapela „Rodzina Kikli”.

    Podczas przeglądu nie zabrakło wspomnień, których dostarczyli nam inicjatorzy tej imprezy w osobach:  Pani Marii Waniczek, Pana Stanisława Żurowskiego, Pana Juliana Kowalczyka, którym   organizatorzy wręczyli pamiątkowe dyplomy wyrażające podziękowanie  za zapoczątkowanie „Śpiskiej Watry”.

    Impreza zgromadziła nie tylko mieszkańców, ale i licznych turystów, co dało im możliwość poznania tutejszej kultury oraz  posmakowania tradycyjnych spiskich wypieków przygotowanych przez gospodynie z Niedzicy.

    Organizatorami byli: Gmina Łapsze Niżne oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy.

    GALERIA TUTAJ

    O/foto/Gmina Łapsze Niżne

  • Zaproszenie członków i sympatyków na Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków SRSiO

    Zaproszenie na Nadzwyczajny Walny Zjazd  SRSiO

    Zgodnie z & 21 p.4 statutu Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy zwołuję Nadzwyczajne Zebranie Członków.  Tematem zebrania będzie  podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie połączenie lub nie z partnerską LGD- Stowarzyszeniem Gorce-Pieniny.  Niejasne stanowisko Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie w sprawie finansowania LGD w naszym województwie na lata 2015-2020 spowodowało, że zwlekaliśmy z podjęciem stosownej uchwały.  Obecnie posiadając większą wiedzę na ten temat i będąc zmuszeni terminami  stawianymi przed LGD ze strony Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa musimy przedyskutować wspólnie i podjąć ostateczną decyzję w formie uchwały WZC.

    Z uwagi na wagę tematu spotkania zachęcam do udziału w zebraniu, które odbędzie się w poniedziałek  13.07.br. w sali GOK w Niedzicy. Rozpoczęcie wspólnego spotkania planujemy na 16.00.  Jednocześnie informuję, że sama dyskusja będzie toczyła się wspólnie z członkami LGD Gorce-Pieniny przy udziale wszystkich 6 wójtów i burmistrza, na obszarze których działają obydwie LGD: Bukowiny Tatrzańskiej, Łapsz Niżnych i  Nowego Targu oraz Ochotnicy, Krościenka, Czorsztyna  i  Szczawnicy. Po wspólnej dyskusji  obydwie LGD na swoich Nadzwyczajnych Zebraniach powinny podjąć ostateczną decyzję w formie uchwały za lub przeciw łączeniu się obu LGD.

    Podczas dyskusji będzie możliwość wymiany informacji z obecnym na spotkaniu przedstawicielem firmy przygotowującym lokalną strategię rozwoju dla naszych LGD.

    Z wyrazami szacunku

    Prezes LGD Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy

    Julian Kowalczyk

  • 25 Lat Związku Polskiego Spisza

    zps16Związek Polskiego Spisza a inaczej organizacja regionalna górali Spiskich obchodził 25 lecie swojej działalności.

    Walne Zgromadzenie Związku wybrało na nową kadencję zarząd w składzie: prezesJan Budz(Czarna Góra), wiceprezesiJulian Kowalczyk(Łapsze Niżne),Zofia Łukasz(Krempachy), sekretarzElżbieta Łukuś(Niedzica), skarbnikEmilia Nowak(Niedzica), członkowie –Jan Rataj(Kacwin),Wojciech Sołtys(Dursztyn),Jan Kowalczyk(Niedzica),Adam Święty(Niedzica) oraz Komisję Rewizyjną w osobach:Dominik Błachut, Kamil Kowalczyk i Marek Skawiński.Przyjęciem programu działania Związku na następną kadencję zakończono pierwszy dzień. Walny Zjazd z dużym doświadczeniem poprowadził Julian Kowalczyk.

    CAŁA RELACJA TUTAJ

    CAŁA GALERIA TUTAJ

Skip to content