Kategoria: Aktualności

  • Muzyką i Słowem – koncert Fundacji "Tradycja"

    Gościliśmy w tej świątyni różnych biskupów, ale biskupa z telewizji, biskupa od dzieci jeszcze chyba u nas nie było – podkreślał, witając ks. bpa Antoniego Długosza w murach krempaskiego kościoła, ks. proboszcz Dariusz Ostrowski.

    A do spotkania krempaszan z tym wyjątkowym gościem doszło w niedzielę 30 grudnia za sprawą Fundacji Tradycja. To jej założyciel Franciszek Pietraszek poprosił udzielającego się w mediach częstochowskiego biskupa o to, by ten ze swoim koncertem i swoją prelekcją przyjechał właśnie do Krempach. Równolegle do jego wystąpienia swój koncert kolęd dał też zespół Vechi Acum z solistą Michałem Matuszewskim – finalistą programu „Must Be the Music”.

    Rodzina

    A wszystko zaczęło się od żywiołowego, spontanicznego spotkania ks. biskupa z dziećmi. Bo ledwie dotarł on z Częstochowy do Krempach, od razu porwał najmłodszych do śpiewu i tańca. Takie piosenki jak Święty Uśmiechnięty, Tango Francesco i inne wzbudziły – tak w młodych, jak i starszych – morze pozytywnej energii. – Pamiętajcie, że w kościele musicie zawsze się uśmiechać i zawsze być radosnymi – przekonywał swoich słuchaczy słynący z uśmiechu ks. biskup.

    Najważniejsze jego przesłanie do krempaszan, dotyczyło jednak rodziny i zagrożeń, jakie niesie dla niej internet. – Pamiętam czasy, kiedy nie było telewizji, a i radio nie każdy miał w domu – wspominał. – A dzisiaj wirtualna rzeczywistość wypiera tę prawdziwą. Zacierają się gdzieś granice. Człowiek przestaje czuć potrzebę bliskości drugiego człowieka, bo w internecie wszystko jest „idealne”, możliwe i na wyciągnięcie ręki. Zdaniem duchownego jedynie budowanie prawdziwej wspólnoty rodzinnej, tj. wspólnoty czasu, rozmowy i stołu może uchronić małżonków i ich dzieci przed niebezpieczeństwami płynącymi z „czynienia sobie ziemi poddaną”.

    Tradycja

    Nie pierwszy to raz kiedy założona w marcu 2015 r. Fundacja Tradycja organizuje dla Krempach takie przedsięwzięcie. Nie dalej jak w październiku br. odbył się w lesie Łęg Jesienny Koncert, a nieco wcześniej promocja wioski i Spisza w Krakowie. – Ludzie nam w tym pomagają – podkreślał prezes fundacji. – Ale chcielibyśmy jeszcze więcej! Organizować regularne, cykliczne koncerty promujące walory Spisza. Ale i zarabiać na siebie. Krempachy to przecież takie wspaniałe miejsce! Fundacji zależy zwłaszcza na nawiązaniu kontaktu z zagranicznymi partnerami – na wzór kontaktu, jaki miała w tym roku jesienią – Wtedy spotkały się ze sobą 2 miejscowości o prawie identycznej nazwie: polskie Krempachy i słowackie Krompachy. Można by zakres tych poszukiwań poszerzyć o inne kraje – podkreślała żona Franciszka Pietraszka. – Moglibyśmy my jeździć do nich, a oni do nas. Dzielić się tradycją i kulturą.

    Opłatek

    Wchodzących do kościoła witała swoją grą Krempaska Orkiestra Dęta. A zaproszenie do współpracy przy organizacji koncertu „Słowem i Muzyką” przyjęły też zespół regionalny Dolina i działająca przy parafii schola. I kiedy zabrakło już ks. biskupa, który pilnie musiał wracać do Częstochowy, a Vechi Acum wyczerpał swój repertuar, oni także zaśpiewali kolędy. – Do kolędowania przygotowywaliśmy się 3 dni – opowiadał tuż po koncercie tancerz Doliny i radny gminy Nowy Targ Józef Lorenc. – Nie jesteśmy po szkole muzycznej, czy lekcjach śpiewu, ale zaaranżowaliśmy nasz występ na miarę naszych możliwości. I cieszymy się bardzo, że się podobało!

    Koncert świąteczno-noworoczny Słowem i Muzyką z cyklu Krempaskie Spotkania zakończył się wspólnym połamaniem się opłatkiem, gorącym grzańcem w wynajętym przez fundację namiocie oraz żurkiem i kwaśnicą w remizie.

    [ngg src=”galleries” ids=”10″ display=”basic_thumbnail”]

  • Szopki betlejemskie na Spiszu

    W małej galerii prezentujemy wystrój świąteczny spiskich kościołów. Na razie to zdjęcia z 5 miejscowości.

    A jeśli ktoś chciałby jeszcze dorzucić zdjęcia szopki lub świątecznego wystroju wnętrza kościoła ze swojej wioski, niech prześle je pod: k.w25@wp.pl lub wrzuci jako post na nasz fanpage Facebookowy Polski SPISZ.

    Z góry serdecznie dziękujemy!

    Frydman: zdjęcia Piotr Wojtaszek

    [ngg src=”galleries” ids=”5″ display=”basic_thumbnail”]Dursztyn: zdjęcia Krystyna Waniczek

    [ngg src=”galleries” ids=”6″ display=”basic_thumbnail”]Krempachy: zdjęcia Krystyna Waniczek

    [ngg src=”galleries” ids=”7″ display=”basic_thumbnail”]Nowa Biała: zdjęcia Krystyna Waniczek

    [ngg src=”galleries” ids=”8″ display=”basic_thumbnail”]Niedzica: zdjęcia Elżbieta Łukuś

    [ngg src=”galleries” ids=”9″ display=”basic_thumbnail”]Łapsze Niżne: Elżbieta Jachera

  • Koncert Świąteczny Bystrego Potoku – zaproszenie

    Zespół Regionalny Bystry Potok z Kacwina serdecznie zaprasza na świąteczne występy zespołu, które odbędą się 26 grudnia o godzinie 14:00 w budynku OSP Kacwin. 🙂 🎄 📦 💃

    A w programie:

    • występ kapeli dziecięcej pod kierownictwem Dominiki Trybuły,
    • prezentacja tańców spiskich,
    • scenka teatralna,
    •  sprzedaż bombek świątecznych wykonanych przez członków zespołu,
    •  degustacja spiskich potraw.

    Mamy nadzieję, że w tym roku również przybędziecie i spędzicie ten świąteczny czas razem z nami 🙂

  • Jak oswoić "tygrysa", czyli Archipelag Skarbów w Krempachach

    W dniach 12 – 14 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Krempachach odbyły się zajęcia w ramach Programu Profilaktyki Zintegrowanej „Archipelag Skarbów”.

    Archipelag Skarbów to żywy i dynamiczny program profilaktyczny skierowany do młodzieży. Uczy zdrowego oraz mądrego stylu życia. Zachęca młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. Archipelag Skarbów pokazuje młodym ich ogromny pozytywny potencjał – zupełnie inaczej niż o współczesnej młodzieży mówią masowe media.

    W ramach projektu odbyły się:
    – zebranie dla rodziców uczniów uczestniczących w programie w dniu 13 grudnia 2018 r.,
    – spotkanie dla grona pedagogicznego w dniu 12 grudnia 2018 r.,
    – dwa mityngi dla młodzieży trzecich klas gimnazjalnych naszej szkoły oraz dla uczniów klas ósmych z Krempach, Dursztyna, Dębna, Harklowej, Szlembarku i Nowej Białej w dniach 13 -14 grudnia 2018 r.

    Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Trenerzy uczyli młodzież jak radzić sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Nawiązali dobre relacje z młodzieżą oraz wytworzyli klimat emocjonalny sprzyjający pracy profilaktycznej.

    Na podstawie przeprowadzonych podczas projektu ankiet wynika, że większość uczniów uczestniczących w programie poczuło się zmotywowanych do zdrowego stylu życia w co najmniej jednym obszarze poruszanym przez program.

    Zdjęcia i tekst z www.ugnowytarg.pl

    [ngg src=”galleries” ids=”4″ display=”basic_thumbnail”]

  • Kraina zaniedbana – czyli Goszcz dla Niepodległej

    Mocny spiski akcent zagościł w I Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. A wszystko za sprawą projektu Goszcz dla Niepodległej i obecnych na nim budzicieli.

    Na przełomie listopada i grudnia uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu zrealizowali ambitny projekt. W znacznej części dotyczył on też Spisza i Orawy. Pomysłodawczynią projektu o nazwie Goszcz dla Niepodległej była mieszkająca w Krempachach nauczycielka historii Zofia Łukasz. A wszystko zasadzało się na chęci zebrania pamiątek, zdjęć i innych dokumentów z okresu około odzyskania przez Polskę niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem prężnie działającego w Nowym Targu C.K. Gimnazjum (tym wtedy było obecne liceum). W pracę nad projektem czynnie zaangażowały się też dyr. Maria Kopeć oraz Aneta Borkowska i Katarzyna Sikora – nauczycielki historii.

    Tornister i karabin

    W ramach projektu zorganizowano m.in. usytuowaną w auli szkoły wystawę pt. Gimnazjum nowotarskie i okolice w czasie Wojny Wszechświatowej i kilka innych  wydarzeń. I tak można było dowiedzieć się, że podczas I wojny światowej w budynku szkoły urządzono szpital Czerwonego Krzyża, choć nauka toczyła się dalej.  I o tym, że uczniowie, choć jeszcze bardzo młodzi aktywnie angażowali się w walki na froncie. Wymownym świadkiem tych tragicznych wydarzeń były oryginalne nekrologi nowotarskich maturzystów znalezione w archiwach szkoły. Wojna nie ominęła też nauczycieli i profesorów nowotarskiej szkoły. – Realizując projekt Goszcz dla Niepodległej chcieliśmy docenić ofiarę i wysiłek tych, którzy walczyli o niepodległość, a jednocześnie byli związani ze społecznością naszej szkoły -wyjaśniała cele projektu Zofia Łukasz. 

    Akcja budzicielska

    Wśród przyniesionych fotografii i innych, zaprezentowanych w auli Liceum im. Goszczyńskiego dokumentów znalazło się też wiele akcentów spiskich, m.in. stare zdjęcia szkoły podstawowej w Krempachach z jej kierownikiem i nauczycielem Józefem Papieżem, który zasłynął z dbałości o poczucie polskości swoich wychowanków i z powodzeniem prowadził w Krempachach zespół regionalny. Nie zabrakło również artefaktów dotyczących innego wielkiego, a przy tym prawie nieznanego w Krempachach Wojciecha Lorencowicza (również absolwenta C.K. Gimnazjum). Pamiątki po nim przekazała jego wnuczka Grażyna Branny.

    Wśród pobudek działania Jana Plucińskiego, ks. Ferdynanda Machaya, Wojciecha Halczyna i innych bojowników o polskość Spisza i Orawy prowadzący w dniu otwarcia wystawy prelekcję pt. Budziciele – rola gimnazjum nowotarskiego w kształtowaniu  świadomości i tożsamości Spiszaków prezes Związku Polskiego Spisza Jan Budz wymienił m.in.: potępianą przez nich madziaryzację i slowakizację. I to, że górale polscy, pomimo że nie mieli polskiej szkoły, administracji, inteligencji, czy duchowieństwa, to zachowali swoją odmienność wyrażaną poprzez przywiązanie do języka domowego, tj. gwary, która należy do gwar małopolskich z regułami języka polskiego.

    Projektowi Goszcz dla Niepodległej towarzyszyły też inne wydarzenia, takie jak: konkurs fotograficzny pt. Odkrywamy nieznaną Niepodległą, Apel Poległych upamiętniających tych ze szkolnej społeczności, którzy polegli w walce o niepodległość, posadzenie lipy w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, rekonstrukcja wydarzeń z lat 1914-1918 będących udziałem Gimnazjum Nowotarskiego i inne. Wystawę pt. Gimnazjum nowotarskie i okolice w czasie Wojny Wszechświatowej można oglądać od 29 listopada do 13 grudnia.

    Zdjęcia: (prócz tych z otwarcia wystawy) Krystyna Waniczek

    [ngg src=”galleries” display=”basic_thumbnail” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”120″ number_of_columns=”4″]

     

     

  • Operacja pn. „Żywioły – jedność działania w różnorodności obszaru LGD

    „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

    Operacja pn. „Żywioły – jedność działania w różnorodności obszaru LGD” mająca na celu zorganizowanie akcji promocyjnej poprzez stworzenie filmu i spotów reklamowych, bilbordu sponsorskiego, aplikacji VR (360 stopni), uruchomienie promocji regionalnej w internecie, opracowanie i wydanie przewodnika po regionie i zorganizowanie konferencji popularno naukowej promującej region w celu zaprezentowania walorów regionu potencjalnym turystom z obszaru całej Polski oraz dla mieszkańców w celu pobudzenia ich kreatywności w zakresie rozwijania usług w branży turystycznej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”

    Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Przewidywane wyniki operacji: promocja obszaru objętego LGD „Spisz-Podhale” poprzez prezentację walorów regionu oraz pobudzenie mieszkańców do rozwoju usług turystycznych

  • Zaproszenie na konferencję popularno-naukową

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Kanalizacja na Spiszu z unijnym dofinansowaniem

    Gmina Nowy Targ otrzymała dotację na budowę oczyszczalni ścieków w Krempachach oraz sieci kanalizacji sanitarnej w Nowej Białej i Krempachach. Wartość inwestycji opiewa na blisko 14 mln zł.

    Jak poinformował wójt Jan Smarduch, dotacja w wysokości 4 mln 687 346,37 zł została przyznana w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego i pozwoli na realizację pierwszego etapu kanalizacji na Spiszu w miejscowościach: Krempachy i Nowa Biała. Budowa, która pochłonie dokładnie 13 mln 916 451,85 zł ruszy w przyszłym roku.

    Gmina posiada również gotową dokumentację projektową i przygotowuje się do złożenia kolejnego wniosku na dofinansowanie II etapu budowy kanalizacji na Spiszu, który pozwoli na skanalizowanie pozostałych fragmentów miejscowości: Krempachy i Nowa Biała.

    o./ Goral.info.pl

  • Promocja książki Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszehradzkiej – Piyknie Pytome

    Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Burmistrz Miasta Nowego Targu, serdecznie zapraszają na promocję książki pt. Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszehradzkiej Kilkaset lat współpracy środkowoeuropejskiej pod redakcją naukową Roberta Kowalskiego

    Spotkanie z redaktorem oraz autorami odbędzie 21 września 2017 r. (czwartek) o godz. 17.30 w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu

    Publikacja wydana przy wsparciu finansowym:
    Burmistrza Miasta Nowego Targu
    Wójta Gminy Jabłonka
    Polskiego Towarzystwa Historycznego

    Partner wydania:
    Narodowe Archiwum Cyfrowe

    * * *

    Prezentowana książka jest kolejną, 23-cia publikacją naukową wydaną nakładem nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Monografia zatytułowana „Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszehradzkiej. Kilkaset lat współpracy środkowoeuropejskiej”, została przygotowana pod redakcją Roberta Kowalskiego, historyka i kierownika Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Jest ona plonem ubiegłorocznej międzynarodowej konferencji naukowej jaka odbyła się w nowotarskim ratuszu pod honorowym patronatem Konsula Generalnego Węgier i Słowacji.

    Na blisko 500-set stronach opublikowano 26 bogato ilustrowanych artykułów polskich, słowackich, ukraińskich i węgierskich badaczek i badaczy. Książkę recenzowali cenieni w środowisku naukowym specjaliści z Polski i Słowacji: dr hab. Krzysztof Żarna prof. UR (Uniwersytet Rzeszowski) oraz PhDr. Róbert Arpáš, PhD. (Katedra histórie FF UKF v Nitre). W jednej z recenzji czytamy: „Przedłożone do recenzji opracowanie pod redakcją Roberta Kowalskiego jest niezwykle wartościową pozycją dla badaczy dziejów Europy Środkowej i to zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Na tę obszerną książkę składają się teksty 26 autorów reprezentujących różne dyscypliny naukowe, charakter interdyscyplinarny jest niewątpliwym jej walorem. Może ona zainteresować archeologów, historyków i politologów. Publikacja opisuje nie tylko wydarzenia polityczne, ale również zmiany zachodzące w obszarze sztuki, religii, kultury i kwestiach społecznych. Dzięki tej książce Czytelnik może zrozumieć przemiany zachodzące w Europie Środkowej na przestrzeni wieków. Może to być szczególnie istotne w kontekście dyskusji nad kształtem polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. Niniejszy tom może stać się przyczynkiem do analizy determinantów współpracy bilateralnej i multilateralnej państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Recenzowana książka ma istotne walory naukowe i w pełni zasługuje na wydanie, będąc tekstem potrzebnym, który musi się spotkać z dużym zainteresowaniem potencjalnych odbiorców. Dodatkowym walorem recenzowanej książki jest fakt, że autorzy tekstów reprezentują nie tylko polskie ośrodki naukowe, ale również występują pod zagraniczną afiliacją, co niewątpliwie wpływa na jej wartość.’

    SPIS TREŚCI

    Wstęp

    CZĘŚĆ I – OD WIEKÓW ŚREDNICH DO XVII W.
    ·Paweł Kocańda, Geneza powstania pierwszych zamków na pograniczu polsko-węgierskim (w rejonie doliny Dunajca) w świetle aktualnych badań archeologicznych i historycznych
    ·Miloš Marek, Poľskí hostia v mestách na Slovensku v stredoveku
    ·Marek Wasilewicz, Kamień milowy w kreowaniu koligacji polsko-węgierskich. Pokłosie polityki Kazimierza Wielkiego
    ·Agnieszka Mrozińska, O przyjaźni polsko-węgierskiej domu Jagiellońskiego (w oparciu o polskie kroniki)
    ·Tibor Dohnanec, Účasť Jána III. Sobieskeho v oslobodzovacej vojne proti osmanskej ríši
    ·Monika Bizoňová, Spišský záloh a stav katolicizmu v Provincii XIII spišských miest v 17. a 18. storočí

    CZĘŚĆ II – OKRES OD XVIII WIEKU DO 1914 ROKU
    ·Bronisław Chowaniec-Lejczyk, Pierwszy rozbiór Polski w relacji profesora Sebastiana Kustrzyckiego z gimnazjum pijarskiego w Podolińcu
    ·Maria Kazimiera Staniszewska, Submissa Replica ad Puncta… Pawła Tiszty oraz wstępne uwagi o jej znaczeniu dla badań nad religijnością i dziedzictwem artystycznym osiemnastowiecznego Spisza
    ·Vladimír Olejník, Historiografia v službách politiky – účasť Jána Bárdossyho v Uhorsko-poľskej hraničnej komisii v 90. rokoch 18. storočia
    ·Tamás Barta, Węgierskie plany Konfederacji Naddunajskiej w XIX i XX wieku
    ·Peter Žarnovský, Hrad Ľubovňa vo víre uhorsko-poľských dejín

    CZĘŚĆ III – DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE
    ·Łukasz Wiater, Stosunki Polski z południowymi sąsiadami w publicystyce ks. Ferdynanda Machaya okresu międzywojennego
    ·Robert Kowalski, Relacje polsko-słowackie w świetle korespondencji dr. Františka Hrušovskiego i prof. Władysława Semkowicza z lat 1923–1938
    ·Martin Garek, Česko-slovensko-poľské snahy o federáciu v rokoch 1938–1945

    CZĘŚĆ IV – ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ 1945–1989
    ·Juraj Jankech, ČSR a Poľsko – turbulentné susedstvo na pozadí problematiky židovských preživších v období migračne náročných povojnových rokov 1945–1948
    ·Aleksandra Sylburska, Udział polskiej delegacji w pracach nad Traktatem Pokojowym z Węgrami na konferencji pokojowej w Paryżu w 1946 r.
    ·Oksana Goncharuk, Działalność stowarzyszeń katolickich w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech w okresie stalinizacji (1948–1956)
    ·Paweł Michniak, Polsko-czechosłowacki układ o przyjaźni i współpracy z dnia 10 III 1947 r.
    ·Marek Barton, Władze Polski i Polacy wobec Praskiej Wiosny. Wybrane zagadnienia
    ·Kinga Alicja Kowalik, Marcin Kluzik, Wspólne inicjatywy działaczy opozycji antykomunistycznej z Polski, Czechosłowacji i Węgier zalążkiem przyszłej sformalizowanej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej

    CZĘŚĆ V – W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI
    ·Maria Janus, Kontakty teatralne Polski, Czech i Słowacji. Teatr lalek
    ·Anna Krzemińska, Wyszehradzka Grupa Archiwów V4 – powstanie i działalność
    ·Paulina Anna Mielnik, Współpraca miast partnerskich: Połańca i Starej Lubowni
    ·Luciána Hoptová, Ivo Hopta, Zahraničná politika ČSFR v rokoch 1990–1992
    ·Anna Pachowicz, Razem czy osobno? O początkach współpracy polsko-czesko-słowacko-węgierskiej w ramach Grupy Wyszehradzkiej (1990–2004)
    ·Łukasz Lewkowicz, Grupa Wyszehradzka w latach 1991–2016. Próba bilansu z perspektywy politologicznej

    KRONIKA
    ·Robert Kowalski, Wystawa, wykłady i dyskusje – Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszehradzkiej” w Nowym Targu

    Noty o autorach
    Wykaz skrótów
    Wykaz skrótów do ilustracji
    Wybrane źródła i literatura

Skip to content