Autor: admin

  • Muzeum Obłazowej jeszcze w tym roku?

    Jak donosi portal nowytarg24.tv, już w połowie 2019 r. może rozpocząć się budowa Parku Archeologicznego związanego z wykopaliskami w Jaskini Obłazowej w Nowej Białej. Wszystko zależy od dotacji.

    Jest już koncepcja architektoniczna parku archeologicznego w Nowej Białej oraz pełna dokumentacja inwestycji. Urzędników przed ogłoszeniem przetargu, wstrzymuje jedynie oczekiwanie na 12 milionów złotych dofinansowania w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska-Słowacja.

     – Wniosek, który złożyliśmy, został oceniony pozytywnie. Liczymy na dotację, która wyniesie 85% wszystkich kosztów budowy Muzeum Jaskini Obłazowej. Ta powinna się pojawić do końca pierwszego kwartału tego roku. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli to w maju ogłosimy przetarg na budowę Parku Archeologicznego w Nowej Białej – mówił portalowi nowytarg24.tv zastępca wójta gminy Nowy Targ, Marcin Kolasa

    Przypomnijmy: jaskinia Obłazowa leży w Nowej Białej w pobliżu Przełomu Białki, na zboczu skałki Obłazowa. To tu od wielu lat prowadzone są owocne badania archeologiczne pod kierunkiem prof. Pawła Valde–Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To właśnie podczas nich odnaleziono bardzo ciekawe eksponaty. W najgłębszej z warstw udało się odkryć najstarszy bumerang na świecie w całości wykonany z ciosu mamuta. Trzeba podkreślić, że inne, dotychczas znane bumerangi, były wykonane z drewna. Bumerang ma aż 71 cm długości i waży 800 g. Datuje się go na ok. 23 000 lat p.n.e. Warto dodać, że choć był uszkodzony, to odnaleziono go w całości. To dzięki temu udało się wykonać jego kopię z tworzywa sztucznego i przeprowadzić testy. Okazało się, że bumerangiem można było rzucać na duże odległości. W najdłuższym próbnym rzucie osiągnięto aż 66 m.

    Warto też dodać, że w 2009 roku przebadano na większą skalę zasiedlenie jaskini przez neandertalczyka. To wtedy odkryto kolejną zawieszkę lub gwizdek z kopalnej muszli conus. Jak się okazuje, można to odkrycie łączyć z warstwą 8., czyli tą, w której odkryto wcześniej bumerang.

    Więcej na: https://nowytarg24.tv/muzeum-w-oblazowej-jeszcze-w-tym-roku/?

  • Maleńka przyszła miłość – przedstawienie we Frydmanie

    Już w niedzielę 13 stycznia o godz. 14 i 17 w remizie OSP we Frydmanie odbędzie się przedstawienie pt. Maleńka przyszła miłość połączone ze wspólnym kolędowaniem i poczęstunkiem.

     – W tym roku Schola Lucundus zaprasza na wspólne kolędowanie połączone z przedstawieniem w wykonaniu nie tylko członkiń scholi, ale również gości specjalnych! – piszą o tym wydarzeniu organizatorzy.
    – Gorąco czekamy na Wasze liczne przybycie i włączenie się w śpiew. Przedstawienie będzie się odbywać w dwóch turach, dlatego nikogo z Was nie może tam zabraknąć! – apelują.

    Jest też zbożny cel tego przedstawienia. Środki z niego uzyskane przeznaczone zostaną na kolejny wyjazd rekolekcyjny!

    Serdecznie zapraszamy!

  • Muzyką i Słowem – koncert Fundacji "Tradycja"

    Gościliśmy w tej świątyni różnych biskupów, ale biskupa z telewizji, biskupa od dzieci jeszcze chyba u nas nie było – podkreślał, witając ks. bpa Antoniego Długosza w murach krempaskiego kościoła, ks. proboszcz Dariusz Ostrowski.

    A do spotkania krempaszan z tym wyjątkowym gościem doszło w niedzielę 30 grudnia za sprawą Fundacji Tradycja. To jej założyciel Franciszek Pietraszek poprosił udzielającego się w mediach częstochowskiego biskupa o to, by ten ze swoim koncertem i swoją prelekcją przyjechał właśnie do Krempach. Równolegle do jego wystąpienia swój koncert kolęd dał też zespół Vechi Acum z solistą Michałem Matuszewskim – finalistą programu „Must Be the Music”.

    Rodzina

    A wszystko zaczęło się od żywiołowego, spontanicznego spotkania ks. biskupa z dziećmi. Bo ledwie dotarł on z Częstochowy do Krempach, od razu porwał najmłodszych do śpiewu i tańca. Takie piosenki jak Święty Uśmiechnięty, Tango Francesco i inne wzbudziły – tak w młodych, jak i starszych – morze pozytywnej energii. – Pamiętajcie, że w kościele musicie zawsze się uśmiechać i zawsze być radosnymi – przekonywał swoich słuchaczy słynący z uśmiechu ks. biskup.

    Najważniejsze jego przesłanie do krempaszan, dotyczyło jednak rodziny i zagrożeń, jakie niesie dla niej internet. – Pamiętam czasy, kiedy nie było telewizji, a i radio nie każdy miał w domu – wspominał. – A dzisiaj wirtualna rzeczywistość wypiera tę prawdziwą. Zacierają się gdzieś granice. Człowiek przestaje czuć potrzebę bliskości drugiego człowieka, bo w internecie wszystko jest „idealne”, możliwe i na wyciągnięcie ręki. Zdaniem duchownego jedynie budowanie prawdziwej wspólnoty rodzinnej, tj. wspólnoty czasu, rozmowy i stołu może uchronić małżonków i ich dzieci przed niebezpieczeństwami płynącymi z „czynienia sobie ziemi poddaną”.

    Tradycja

    Nie pierwszy to raz kiedy założona w marcu 2015 r. Fundacja Tradycja organizuje dla Krempach takie przedsięwzięcie. Nie dalej jak w październiku br. odbył się w lesie Łęg Jesienny Koncert, a nieco wcześniej promocja wioski i Spisza w Krakowie. – Ludzie nam w tym pomagają – podkreślał prezes fundacji. – Ale chcielibyśmy jeszcze więcej! Organizować regularne, cykliczne koncerty promujące walory Spisza. Ale i zarabiać na siebie. Krempachy to przecież takie wspaniałe miejsce! Fundacji zależy zwłaszcza na nawiązaniu kontaktu z zagranicznymi partnerami – na wzór kontaktu, jaki miała w tym roku jesienią – Wtedy spotkały się ze sobą 2 miejscowości o prawie identycznej nazwie: polskie Krempachy i słowackie Krompachy. Można by zakres tych poszukiwań poszerzyć o inne kraje – podkreślała żona Franciszka Pietraszka. – Moglibyśmy my jeździć do nich, a oni do nas. Dzielić się tradycją i kulturą.

    Opłatek

    Wchodzących do kościoła witała swoją grą Krempaska Orkiestra Dęta. A zaproszenie do współpracy przy organizacji koncertu „Słowem i Muzyką” przyjęły też zespół regionalny Dolina i działająca przy parafii schola. I kiedy zabrakło już ks. biskupa, który pilnie musiał wracać do Częstochowy, a Vechi Acum wyczerpał swój repertuar, oni także zaśpiewali kolędy. – Do kolędowania przygotowywaliśmy się 3 dni – opowiadał tuż po koncercie tancerz Doliny i radny gminy Nowy Targ Józef Lorenc. – Nie jesteśmy po szkole muzycznej, czy lekcjach śpiewu, ale zaaranżowaliśmy nasz występ na miarę naszych możliwości. I cieszymy się bardzo, że się podobało!

    Koncert świąteczno-noworoczny Słowem i Muzyką z cyklu Krempaskie Spotkania zakończył się wspólnym połamaniem się opłatkiem, gorącym grzańcem w wynajętym przez fundację namiocie oraz żurkiem i kwaśnicą w remizie.

    [ngg src=”galleries” ids=”10″ display=”basic_thumbnail”]

  • Śpiskie Zwyki – zaproszenie

    Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z/s w Niedzicy tradycją ubiegłych lat organizuje dwudniowy konkurs „Śpiskie Zwyki”, który odbędzie się 9-10 lutego 2019 r. (sobota 09.02.2019 r. o godz:11.00 – rozpoczęcie – na zamku „Dunajec” w Niedzicy), (niedziela 10.02.2019 r. o godz: 12.00 – w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy).

    Program składa się z konkursu: gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków oraz prezentacji zwyczajów i obrzędów kultywowanych na Spiszu.

    Podczas konkursu jeden z zespołów zostanie wytypowany na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „POGÓRZAŃSKIE GODY” w Łużnej. Pośród zespołów dziecięcych komisja dokona kwalifikacji na KARPACKI FESTIWAL DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH W RABCE ZDROJU.

    Do pobrania regulamin oraz karty zgłoszeniowe, które należy dostarczyć lub przesłać do Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28.01.2019 r.

    Więcej szczegółów pod: https://www.lapszenizne.pl/aktualnosci/spiskie-zwyki

  • Szopki betlejemskie na Spiszu

    W małej galerii prezentujemy wystrój świąteczny spiskich kościołów. Na razie to zdjęcia z 5 miejscowości.

    A jeśli ktoś chciałby jeszcze dorzucić zdjęcia szopki lub świątecznego wystroju wnętrza kościoła ze swojej wioski, niech prześle je pod: k.w25@wp.pl lub wrzuci jako post na nasz fanpage Facebookowy Polski SPISZ.

    Z góry serdecznie dziękujemy!

    Frydman: zdjęcia Piotr Wojtaszek

    [ngg src=”galleries” ids=”5″ display=”basic_thumbnail”]Dursztyn: zdjęcia Krystyna Waniczek

    [ngg src=”galleries” ids=”6″ display=”basic_thumbnail”]Krempachy: zdjęcia Krystyna Waniczek

    [ngg src=”galleries” ids=”7″ display=”basic_thumbnail”]Nowa Biała: zdjęcia Krystyna Waniczek

    [ngg src=”galleries” ids=”8″ display=”basic_thumbnail”]Niedzica: zdjęcia Elżbieta Łukuś

    [ngg src=”galleries” ids=”9″ display=”basic_thumbnail”]Łapsze Niżne: Elżbieta Jachera

  • Wigilia po spisku – stare nagranie z Dursztyna

    Na dzień przed tegoroczną Wigilią serdecznie zapraszamy do obejrzenia archiwalnego nagrania tradycyjnej spiskiej Wigilii zrealizowanego przez działający w latach 90. w Dursztynie zespół Dursztynianie.

    Znajdziecie w nim starą spiską chatę, wróżby związane z Wigilią i wiele innych odchodzących w niepamięć zwyczajów.

    Serdecznie zapraszamy!

  • Słowem i Muzyką – koncert w Krempachach

    Fundacja „Tradycja” i Parafia św. Marcina w Krempachach serdecznie zapraszają na koncert świąteczno-noworoczny „Słowem i Muzyką” z cyklu Krempaskie Spotkania. Gościem wydarzenia będzie ks bp. Antoni Długosz. Kolędowy koncert odbędzie się w niedzielę 30 grudnia 2018 r. w kościele parafialnym w Krempachach o godzinie 15:00.

    Niedzielne spotkanie w Krempachach będzie mieć wyjątkowy charakter. Obecność znanego chyba każdemu uśmiechniętego i śpiewającego biskupa oraz wspaniałych artystów z zespołu Vechi Acum z solistą Michałem Matuszewskim – finalista programu „Must Be the Music”, sprawi że będzie to niezapomniany i wspólnie przeżyty niesamowity czas kolędowania, ale też refleksji nad poważnymi tematami związanymi z naszą codziennością.

    Podczas tego koncertu, a przecież w okresie bożonarodzeniowym zbliżającym ludzi do siebie, chcemy pomóc zarówno dzieciom, jak i rodzicom korzystać z internetu, który ma nam służyć, ale może być jednocześnie dużym zagrożeniem dla każdego – mówi prezes Fundacji „Tradycja”, Franciszek Pietraszek. – Fundacja ma na celu łączenie społeczności, mieszkańców szeroko pojętego Spisza, internet może w tym pomóc, ale może też zaszkodzić – odciągnąć nas od siebie, spowodować nawet, że poza klikanymi słowami w klawiaturę nie będziemy się umieli do siebie odezwać. Dlatego właśnie o korzystaniu z internetu mówić będzie do zebranych biskup Antoni – mówi Pietraszek.

    Podczas koncertu w parafialnej świątyni w Krempachach wystąpi zespół Vechi Acum z Krakowa, a także miejscowi muzycy. Świąteczną atmosferę kolędowania przed koncertem wprowadzi Orkiestra Dęta OSP z Krempach, a na zakończenie koncertu Zespół Regionalny „Dolina” i parafialna schola będą wspólnie kolędować ze zgromadzonymi w kościele. Ze względu na niewielką przestrzeń kościoła w Krempachach, każdy będzie mógł uczestniczyć w koncercie w ogrzewanym namiocie tuż obok świątyni, a to dzięki transmisji wydarzenia przez Nowotarską Telewizję Kablową. Będzie ona dostępna również w internecie na stronach Telewizji Kablowej – www.nowytarg24.tv oraz na Facebook’u na profilu Fundacji „Tradycja”, która jest głównym organizatorem tego świąteczno-noworocznego spotkania.

    Zapraszamy wszystkich mieszkańców Spisza, ale nie tylko. Przecież jakże miło nam będzie gościć mieszkańców z całego Podhala – zapewnia Prezes Fundacji Franciszek Pietraszek. – Kto nie da rady być z nami fizycznie niech dołączy do nas za pomocą internetowego streamu.

    Po koncercie Fundacja zaprasza na wspólne spotkanie opłatkowe przy gorącej herbacie w namiocie ustawionym na placu przy kościele.

    ***

    Fundacja „Tradycja” powstała w marcu 2015 roku, a jej głównym zadaniem jest promocja regionu Spisza, jego tradycji, kultury i sztuki. Dotychczas Fundacja zorganizowała już kilka spotkań w tym koncert charytatywny. W przyszłości organizacja chce jeszcze silniej promować region m.in. przez organizację regularnych koncertów promujących bogactwo regionu Spisza poprzez m.in. współpracę z partnerami zagranicznymi.

  • Życzenia Świąteczne

    Winsujym, winsujym na scyńście na zdrowie
    Na to Boze Narodzynie
    zeby sie wôm darzyło i mnozyło
    W kumorze i oborze
     
    Zebyście mieli telo cielicek, jak w lesie jedlicek
    Zebyście mieli telo wołeckôw, jak w płocie kołeckôw
     
    Zebyście mieli kury cubate
    Gynsi siodłate
    Świnie usiate i barany rogate,
     
    Zebyście orali śtyrôma pługami,
    Jak nie śtyrôma to trzôma, jak nie trzôma to dwôma
    Jak nie dwôma to jednym, ale cogodnym
     
    Zebyście mieli w kozdym kontku po dzieciontku
    A w kumorze seść.
     
    Tego wôm Boze dej!
    zycy
    Zarząd Związku Polskiego Spisza
     
     

     

  • Koncert Świąteczny Bystrego Potoku – zaproszenie

    Zespół Regionalny Bystry Potok z Kacwina serdecznie zaprasza na świąteczne występy zespołu, które odbędą się 26 grudnia o godzinie 14:00 w budynku OSP Kacwin. 🙂 🎄 📦 💃

    A w programie:

    • występ kapeli dziecięcej pod kierownictwem Dominiki Trybuły,
    • prezentacja tańców spiskich,
    • scenka teatralna,
    •  sprzedaż bombek świątecznych wykonanych przez członków zespołu,
    •  degustacja spiskich potraw.

    Mamy nadzieję, że w tym roku również przybędziecie i spędzicie ten świąteczny czas razem z nami 🙂

  • Jak oswoić "tygrysa", czyli Archipelag Skarbów w Krempachach

    W dniach 12 – 14 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Krempachach odbyły się zajęcia w ramach Programu Profilaktyki Zintegrowanej „Archipelag Skarbów”.

    Archipelag Skarbów to żywy i dynamiczny program profilaktyczny skierowany do młodzieży. Uczy zdrowego oraz mądrego stylu życia. Zachęca młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. Archipelag Skarbów pokazuje młodym ich ogromny pozytywny potencjał – zupełnie inaczej niż o współczesnej młodzieży mówią masowe media.

    W ramach projektu odbyły się:
    – zebranie dla rodziców uczniów uczestniczących w programie w dniu 13 grudnia 2018 r.,
    – spotkanie dla grona pedagogicznego w dniu 12 grudnia 2018 r.,
    – dwa mityngi dla młodzieży trzecich klas gimnazjalnych naszej szkoły oraz dla uczniów klas ósmych z Krempach, Dursztyna, Dębna, Harklowej, Szlembarku i Nowej Białej w dniach 13 -14 grudnia 2018 r.

    Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Trenerzy uczyli młodzież jak radzić sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Nawiązali dobre relacje z młodzieżą oraz wytworzyli klimat emocjonalny sprzyjający pracy profilaktycznej.

    Na podstawie przeprowadzonych podczas projektu ankiet wynika, że większość uczniów uczestniczących w programie poczuło się zmotywowanych do zdrowego stylu życia w co najmniej jednym obszarze poruszanym przez program.

    Zdjęcia i tekst z www.ugnowytarg.pl

    [ngg src=”galleries” ids=”4″ display=”basic_thumbnail”]

Skip to content