Kategoria: Na bieżąco

  • Maleńka przyszła miłość – przedstawienie we Frydmanie

    Już w niedzielę 13 stycznia o godz. 14 i 17 w remizie OSP we Frydmanie odbędzie się przedstawienie pt. Maleńka przyszła miłość połączone ze wspólnym kolędowaniem i poczęstunkiem.

     – W tym roku Schola Lucundus zaprasza na wspólne kolędowanie połączone z przedstawieniem w wykonaniu nie tylko członkiń scholi, ale również gości specjalnych! – piszą o tym wydarzeniu organizatorzy.
    – Gorąco czekamy na Wasze liczne przybycie i włączenie się w śpiew. Przedstawienie będzie się odbywać w dwóch turach, dlatego nikogo z Was nie może tam zabraknąć! – apelują.

    Jest też zbożny cel tego przedstawienia. Środki z niego uzyskane przeznaczone zostaną na kolejny wyjazd rekolekcyjny!

    Serdecznie zapraszamy!

  • Śpiskie Zwyki – zaproszenie

    Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z/s w Niedzicy tradycją ubiegłych lat organizuje dwudniowy konkurs „Śpiskie Zwyki”, który odbędzie się 9-10 lutego 2019 r. (sobota 09.02.2019 r. o godz:11.00 – rozpoczęcie – na zamku „Dunajec” w Niedzicy), (niedziela 10.02.2019 r. o godz: 12.00 – w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy).

    Program składa się z konkursu: gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków oraz prezentacji zwyczajów i obrzędów kultywowanych na Spiszu.

    Podczas konkursu jeden z zespołów zostanie wytypowany na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „POGÓRZAŃSKIE GODY” w Łużnej. Pośród zespołów dziecięcych komisja dokona kwalifikacji na KARPACKI FESTIWAL DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH W RABCE ZDROJU.

    Do pobrania regulamin oraz karty zgłoszeniowe, które należy dostarczyć lub przesłać do Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28.01.2019 r.

    Więcej szczegółów pod: https://www.lapszenizne.pl/aktualnosci/spiskie-zwyki

  • Wigilia po spisku – stare nagranie z Dursztyna

    Na dzień przed tegoroczną Wigilią serdecznie zapraszamy do obejrzenia archiwalnego nagrania tradycyjnej spiskiej Wigilii zrealizowanego przez działający w latach 90. w Dursztynie zespół Dursztynianie.

    Znajdziecie w nim starą spiską chatę, wróżby związane z Wigilią i wiele innych odchodzących w niepamięć zwyczajów.

    Serdecznie zapraszamy!

  • Słowem i Muzyką – koncert w Krempachach

    Fundacja „Tradycja” i Parafia św. Marcina w Krempachach serdecznie zapraszają na koncert świąteczno-noworoczny „Słowem i Muzyką” z cyklu Krempaskie Spotkania. Gościem wydarzenia będzie ks bp. Antoni Długosz. Kolędowy koncert odbędzie się w niedzielę 30 grudnia 2018 r. w kościele parafialnym w Krempachach o godzinie 15:00.

    Niedzielne spotkanie w Krempachach będzie mieć wyjątkowy charakter. Obecność znanego chyba każdemu uśmiechniętego i śpiewającego biskupa oraz wspaniałych artystów z zespołu Vechi Acum z solistą Michałem Matuszewskim – finalista programu „Must Be the Music”, sprawi że będzie to niezapomniany i wspólnie przeżyty niesamowity czas kolędowania, ale też refleksji nad poważnymi tematami związanymi z naszą codziennością.

    Podczas tego koncertu, a przecież w okresie bożonarodzeniowym zbliżającym ludzi do siebie, chcemy pomóc zarówno dzieciom, jak i rodzicom korzystać z internetu, który ma nam służyć, ale może być jednocześnie dużym zagrożeniem dla każdego – mówi prezes Fundacji „Tradycja”, Franciszek Pietraszek. – Fundacja ma na celu łączenie społeczności, mieszkańców szeroko pojętego Spisza, internet może w tym pomóc, ale może też zaszkodzić – odciągnąć nas od siebie, spowodować nawet, że poza klikanymi słowami w klawiaturę nie będziemy się umieli do siebie odezwać. Dlatego właśnie o korzystaniu z internetu mówić będzie do zebranych biskup Antoni – mówi Pietraszek.

    Podczas koncertu w parafialnej świątyni w Krempachach wystąpi zespół Vechi Acum z Krakowa, a także miejscowi muzycy. Świąteczną atmosferę kolędowania przed koncertem wprowadzi Orkiestra Dęta OSP z Krempach, a na zakończenie koncertu Zespół Regionalny „Dolina” i parafialna schola będą wspólnie kolędować ze zgromadzonymi w kościele. Ze względu na niewielką przestrzeń kościoła w Krempachach, każdy będzie mógł uczestniczyć w koncercie w ogrzewanym namiocie tuż obok świątyni, a to dzięki transmisji wydarzenia przez Nowotarską Telewizję Kablową. Będzie ona dostępna również w internecie na stronach Telewizji Kablowej – www.nowytarg24.tv oraz na Facebook’u na profilu Fundacji „Tradycja”, która jest głównym organizatorem tego świąteczno-noworocznego spotkania.

    Zapraszamy wszystkich mieszkańców Spisza, ale nie tylko. Przecież jakże miło nam będzie gościć mieszkańców z całego Podhala – zapewnia Prezes Fundacji Franciszek Pietraszek. – Kto nie da rady być z nami fizycznie niech dołączy do nas za pomocą internetowego streamu.

    Po koncercie Fundacja zaprasza na wspólne spotkanie opłatkowe przy gorącej herbacie w namiocie ustawionym na placu przy kościele.

    ***

    Fundacja „Tradycja” powstała w marcu 2015 roku, a jej głównym zadaniem jest promocja regionu Spisza, jego tradycji, kultury i sztuki. Dotychczas Fundacja zorganizowała już kilka spotkań w tym koncert charytatywny. W przyszłości organizacja chce jeszcze silniej promować region m.in. przez organizację regularnych koncertów promujących bogactwo regionu Spisza poprzez m.in. współpracę z partnerami zagranicznymi.

  • Życzenia Świąteczne

    Winsujym, winsujym na scyńście na zdrowie
    Na to Boze Narodzynie
    zeby sie wôm darzyło i mnozyło
    W kumorze i oborze
     
    Zebyście mieli telo cielicek, jak w lesie jedlicek
    Zebyście mieli telo wołeckôw, jak w płocie kołeckôw
     
    Zebyście mieli kury cubate
    Gynsi siodłate
    Świnie usiate i barany rogate,
     
    Zebyście orali śtyrôma pługami,
    Jak nie śtyrôma to trzôma, jak nie trzôma to dwôma
    Jak nie dwôma to jednym, ale cogodnym
     
    Zebyście mieli w kozdym kontku po dzieciontku
    A w kumorze seść.
     
    Tego wôm Boze dej!
    zycy
    Zarząd Związku Polskiego Spisza
     
     

     

  • Spiżowe Serca – typowanie zasłużonych

    Jeszcze do 4 stycznia 2019 r. można typować osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla gminy Łapsze Niżne.

    Więcej szczegółów na dołączonym plakacie.

  • Konkurs Wiedzy o Spiszu

    20 listopada 2018r. w Łapszach Wyżnych odbył się kolejny, XXIV już Konkurs wWedzy o Spiszu dla uczniów szkół podstawowych i XVIII Konkurs Wiedzy o Spiszu i Podhalu z gimnazjów.

    Na konkurs stawili się uczniowie z 10 spiskich szkół: Czarnej Góry, Dursztyna, Frydmana, Kacwina, Łapszanki, Łapsz Niżnych i Wyżnych, Niedzicy, Nowej Białej i Trybsza. W sprawdzianie wiedzy o Spiszu I miejsce zajęła drużyna szkolna z Dursztyna, II msc,- Czarna Góra, III msc.- Niedzica. Indywidualnie laureatką konkursu została Marcelina Górnik z Czarnej Góry, na II miejscu uplasowała się Anna Sowa z Dursztyna, III miejsce uzyskał Bartłomiej Budz z Trybsza, wyróżnienie uzyskał Jakub Szpernoga  z Kacwina.

    W części recytatorskiej konkursu wzięli udział przedstawiciele szkół (po 1 z danej szkoły). W kategorii poezja I miejsce zajął Karol Knurowski z Dursztyna, zaś III Michał Matoniak z Trybsza, II miejsca nie przyznano, wyróżnienie otrzymała Kinga Pczelar z Niedzicy. W kategorii gawęda  przyznano: I miejsce Krzysztofowi Stanek z Łapsz Niżnych, II – Tomaszowi Sołtys z Łapszanki, zaś III – Elizie Dudas z Frydmana i Magdalenie Sołtys z Łapsz Wyżnych.

    W konkursie wiedzy dla gimnazjalistów I miejsce uzyskały Łapsze Niżne, II miejsce przypadło Frydmanowi. Indywidualnie wygrała Urszula Kawa z Frydmana, która w konkursie uczestniczyła już po raz 4. Wcześniej jako uczeń szkoły podstawowej, później gimnazjum.  Warto w tym miejscu dodać, że z uwagi na wygaszanie gimnazjów tegoroczna edycja Konkursu wiedzy o Spiszu i Podhalu była ostatnią. Formuła konkursu wróci do tej z 1998r. gdy nie było jeszcze gimnazjów. Ciekawostką jest, ze 1 edycja Konkursu wiedzy o Spiszu odbyła się właśnie w Łapszach Wyżnych, 31lat temu. Organizatorem Konkursu od początku jest Oddział nowotarski PTTK, od 1991r. współorganizatorem jest Związek Polskiego Spisza. Organizatorzy starają się, aby co roku konkurs odbywał się w innej miejscowości Spisza, często bywało, ze u laureata poprzednio rocznej edycji konkursu.

    Współorganizatorem, a właściwie gospodarzem konkursu jest szkoła, w której odbywa się konkurs. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują nagrody, symboliczne za udział, bogatsze (słodycze, książki, pamiątki itp.) za zajmowane miejsca. Tradycyjnie dla uczestników konkursu i opiekunów czekał posiłek, który w Łapszach Wyżnych przygotowały panie z rady Rodziców. Uczestnicy konkursu, w oczekiwaniu na wyniki konkursu, mogli zwiedzić miejscowy kościół pw. Piotra i Pawła, gdzie roli przewodnika podjął się ks. proboszcz.

    Zdjęcia i tekst: Julian Kowalczyk

    [ngg src=”galleries” ids=”3″ display=”basic_thumbnail”]

  • 10-Lecie Zespołu Regionalnego Honaj z Dursztyna

    – Nie przecinaj korzeni łączących cię z rodną ziemią, choćbyś na krańcach świata się znalazł – tę i wiele innych rad usłyszały dzieci i młodzież tańczące w zespole Honaj.

    Obchody jubileuszu 10-lecia istnienia Honaja rozpoczęły się w niedzielę 3 września od uroczystej Mszy św. dziękczynnej odprawionej w intencji zespołu przez o. proboszcza Józefa Kiełbasę OFM. Po niej tancerze, mieszkańcy Dursztyna i wszyscy zaproszeni goście udali się na drugą część świętowania do remizy.

    Działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej zespół powstał w 2007 r. Stało się to staraniem sołtys wsi Stanisławy Sołtys oraz działaczy Związku Polskiego Spisza. Pierwszą instruktorką i choreografką zespołu była Ewa Bartoszek (od Pitka), a drugą Maria Wnęk – założycielka Zielonego Jawora z Krempach. Od założenia do chwili obecnej funkcję kierowniczki zespołu pełni Stanisława Sołtys. A od 2010 r. choreografką i instruktorką jest jej córka Ilona Babiak.

    Na jubileusz 10-lecia pracy artystycznej Honaja zjechali do Dursztyna znakomici goście. Stawili się: senator RP Jan Hamerski, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Barnaś, poseł na Sejm RP Anna Paluch, wicestarosta nowotarski Stanisław Tylka, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej Józefa Kuchta, wiceprezes Związku Polskiego Spisza Julian Kowalczyk, choreografka, instruktorka i działaczka ZPS Elżbieta Łukuś, sołtys wsi Nowa Biała Krystyna Węglarz, pochodzący z Dursztyna o. Kamil Łętowski OFM, radny gminy Nowy Targ Krzysztof Waniczek i inni.

    Obszerna relacja z jubileuszu Honaja w czwartkowym, papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego oraz w materiale Mariana Pallutha w TV Podhale.

    OBSZERNIEJSZA GALERIA ZDJĘĆ <TUTAJ>

    o./foto./ Krystyna Waniczek – www.dursztyn-spisz.pl

  • Finałowy weekend festiwalu Barok na Spiszu (Galeria)

    Ostatni weekend festiwalowy to już była prawdziwa eksplozja muzycznych wrażeń. Słuchacze zostali przeniesieni w czasy króla Jana III i na dwór Wazów. Ale po kolei.

    26 sierpnia w kościele we Frydmanie wystąpił zespół Yełdyryn po kierunkiem Pawła Iwaszkiewicza, który przygotował program pn. Muzyka na dworze króla Jana III, ukazując repertuar kapeli janczarskiej. Kapela ta stanowi próbę rekonstrukcji zespołu działającego na polskim dworze królewskim w XVII wieku. Korespondencja dyplomatyczna przechowywana w archiwach tureckich świadczy o istnieniu orkiestr janczarskich w Polsce już w XV wieku, jednakże dopiero w epoce saskiej zostają one dokładnie opisane, a ich działalność wszechstronnie udokumentowana. Muzycy grali na instrumentach po dziś dzień wykorzystywanych w wojskowych kapelach tureckich; były to: szałamaje, stroikowe instrumenty dęte o przenikliwym brzmieniu oraz cała gama instrumentów perkusyjnych: wielki bęben, kotły, talerze oraz sistrum. Kapele janczarskie były jednak wykorzystywane nie tylko w muzyce wojskowej, ale też reprezentacyjnej, a nawet uczestniczyły w uroczystościach kościelnych, jak na przykład procesje na Boże Ciało. Na repertuar wieczoru we Frydmanie złożyły się kompozycje orientalne i europejskie ułożone na przemian, ukazując bogactwo brzmieniowe i stylistyczne różnych kultur muzycznych. Gratką było wysłuchanie kilka lat temu odkrytych w Rostocku tańców polskich Georga Philippa Telemanna. Taki skład brzmiał zupełnie fantastycznie wykonując muzykę o wybitnie polskim charakterze. Brawom nie było końca, zespół wykonał bis entuzjastycznie oklaskiwany.

    Finał festiwalu zawitał ponownie w Niedzicy. W tym pięknym wnętrzu zespół Scepus Baroque wykonał muzykę związaną z działalnością Włochów na służbie u króla Zygmunta III Wazy. Kierownikiem artystycznym tego programu był Andrzej Zawisza, który prowadził zespół od pozytywu. Bogaty artystyczny mecenat króla doskonale uwidocznił się w prezentowanych utworach wykonanych przez muzyków świetnie orientujących się w interpretacji muzyki dawnej. Usłyszeliśmy kompozycje niezwykle kunsztowne, wielogłosowe i polichóralne, nie brakowało jednakże muzycznych perełek skomponowanych na nieco mniejszą obsadę. Cały program był świetnie przemyślany i skonstruowany, a zagrany na finał potężny, dwunastogłosowy motet „Iubilate Deo” był wspaniałym ukoronowaniem nie tylko tego wieczoru, ale i całego festiwalu. Zespół złożony z dopełniających się grup o zróżnicowanym brzmieniu: wokalnej, smyczkowej (skrzypce i gamby) oraz konsortu puzonów zabrzmiał wyjątkowo barwnie i z niezwykła głębią. Grupa wokalna wlała w tę muzykę wiele emocji. Trudno było o bardziej uroczyste i artystycznie satysfakcjonujące zakończenie tej edycji festiwalu.

    Prowadzący oprowadzanie po kościele przed koncertem we Frydmanie Piotr Wojtaszek przypomniał sentencję umieszczoną przy św. Cecylii, zdobiącej parapet chóru muzycznego w kościele: „sztuki umrą wraz z ginącym światem, w niebie pozostanie zaś tylko muzyka”. Słuchaczom szóstej edycji festiwalu, przychodzącym na siedem bardzo stylistycznie zróżnicowanych koncertów pozostaną na pewno pięknie muzyczne wspomnienia koncertów, które mogłyby być odebrane jako przedsionek nieba…

    Przed finałem w kościele odbyła się promocja książki Ludwiki Włodek „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza”, które w zamku w Niedzicy poprowadził wraz z autorką Rafał Monita. Na spotkanie przybyła liczna grupa fascynatów Spisza. Było to ciekawe uzupełnienie oferty festiwalowej o lekturę książki o nie zawsze znanych i oczywistych dziejach tego pięknego zakątka na pograniczu polsko-słowackim.

    VI festiwal Barok na Spiszu 2017 przeszedł już do historii. Każdy z tegorocznych koncertów wprowadzał nas w inny świat barokowego theatrum, każdy prezentował inną estetykę. Łącznikiem były wspaniałe interpretacje i piękne oddanie emocji, które udzielały się słuchaczom, zasłuchanym w muzykę nie na co dzień dostępną. Po takie wartości warto przyjeżdżać na Spisz. Tutaj można zobaczyć i usłyszeć sztukę!

    Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kulturalny Szlak, mecenasami ZEW Niedzica SA i Pieniński Bank Spółdzielczy. Festiwal jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Małopolskie. Odbywa się także dzięki wsparciu gminy Łapsze Niżne i Bukowina Tatrzańska oraz partnerów Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska, SHS Muzeum Zamek w Niedzicy, Orle Gniazdo w Sromowcach Wyżnych. Patronat honorowy nad festiwalem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek Małopolski Jacek Krupa, wójtowie gmin Łapsze Niżne Jakub Jamróz oraz Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk. Dyrektorem artystycznym jest Katarzyna Wiwer.

    o./ Rafał MONITA | Oficyna Artystyczna Astraia

  • Pokaz Cheerleadingu na Spiszu

    NIEDZICA: W dniu wczorajszym na koronie zapory wodnej w Niedzicy mogliśmy podziwiać popisy cheerleadingu w wykonaniu uczestniczek przebywających na obozie cheerleaderskim w Niedzicy. Dziewczyny zaprezentowały elementy tańca,gimnastyki i akrobatyki. Jak informuje Gmina Łapsze Niżne na swoim profilu FB, w ubiegłym roku w naszej Gminie odbył się już pierwszy taki obóz i liczył ponad 150 dzieci głównie z Małopolski.

    foto./ Gmina Łapsze Niżne

Skip to content