Kategoria: Na bieżąco

  • Finał Czwartego festiwalu Barok na Spiszu – Jurgów(Galeria)

    29 sierpnia w kościele św. Sebastiana w Jurgowie odbył się finałowy koncert festiwalu zatytuowany Spiska kolacja na cztery ręce – Bach vs Haendel. Mini wykład o obu kompozytorach wygłosił Rafał Monita. Wystąpiła Karpacka Orkiestra Barokowa w składzie kameralnym: Magdalena Pilch – flet traverso, Joanna Walczak – skrzypce barokowe, Jerzy Walczak – wiolonczela barokowa, oraz dyrektor artystyczny zespołu Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn. Gościnnie do zespołu dołączyli Katarzyna Wiwer – sopran oraz aktor Bartłomiej Chowaniec. Ten koncert, jak sugeruje tytuł, był spotkaniem dwóch kompozytorów J. S. Bacha i G. F. Haendla, spotkaniem, które nigdy nie miało miejsca w rzeczywistości, chociaż Bach bardzo chciał spotkać swojego sławnego kolegę i próbował takie spotkanie zaaranżować, jednak bezskutecznie. Podczas koncertu dwaj najsławniejsi kompozytorzy niemieccy, dwaj rówieśnicy, pochodzący z położonych niezbyt daleko od siebie Eisenach i Halle spotkali się nie tylko muzycznie, ale też w tekstach, wybranych zarówno spośród fragmentów słynnej „Kolacji na cztery ręce” Paula Barza , jak i tekstach z epoki ukazujących sylwetki obu kompozytów w różnorodnym, czasem bardzo zaskakującym świetle. Podczas koncertu zabrzmiały sonaty triowe oraz sonaty na instrument solowy i basso continuo obu kompozytorów, a także arie niemieckie Haendla ora słynna aria z „Kantaty o kawie” Jana Sebastiana Bacha. Muzyka i teksty świetnie ze sobą współbrzmiały i w bardzo interesujący sposób przybliżyły słuchaczom sylwetki obu kompozytorów. Ponieważ koncert ten zamykał tegoroczną odsłonę festiwalu, to musiało się też znaleźć miejsce na uroczyste podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które przyczyniły się to tego, by festiwal mógł przybrać taki kształt. Szczególne podziękowania odebrali: prezes ZEW Niedzica SA Grzegorz Podlewski, Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk , Edward Tybor, prezes Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego, oraz gospodarz miejsca tego koncertu, ks. Proboszcz Stanisław Malarz. Organizatorzy skierowali wyrazy podziękowania także do następujących mecenasów i partnerów tegorocznego festiwalu, którymi są: Stacja Narciarska Jurgów-Ski, Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, Hotel Montenero w Czarnej Górze, gminy: Łapsze Niżne, Nowy Targ. Festiwal został zrealizowany także dzięki środkom Województwa Małopolskiego, któremu należą się również szczególne podziękowania. Patronatem honorowym festiwal zaszczycili: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego. Wraz z kończącymi się wakacjami kończy się również tegoroczny festiwal, już oczekujemy przyszłorocznej, piątej edycji Baroku na Spiszu.

    o/foto Astaia

  • Czwarty festiwal Barok na Spiszu – Niedzica(galeria)

    W

    Niedzicy odbył się recital organowy – niespodzianka, który pokazał nam sposoby twórczego wykorzystania motywów muzycznych, tak jak czynił to Bach. Wystąpił znakomity organista i świetny improwizator Tomasz Orlow. Tematy wykorzystane na koncercie pochodziły od publiczności. Zebrano ponad czterdzieści kart z przeróżnymi inspiracjami, z których ze względu na ramy czasowe koncertu udało się wykorzystać jedynie małą część. Ich opracowanie zostało wykonane, tak jak zapowiedział to sam artysta w czasie mini-wykładu, w stylu niemieckiego baroku. Efekt fascynował zarówno wielością pojawiających się barw, pomysłowością w opracowaniu tematów, jak ogromną łatwością, z jaką rodziły się utwory zamknięte przecież w ścisłych formach barokowego stylu. Na koniec zabrzmiała improwizacja na temat BACH, czyli dźwięków, układających się w nazwisko kompozytora, przez które wykonawca recitalu oddał cześć lipskiemu kantorowi, bohaterowi tegorocznego festiwalu Barok na Spiszu.

  • Czwarty Festiwal Barok na Spiszu – Frydman (Galeria)

    Fundacja Kulturalny Szlak – Festiwal „Barok na Spiszu” już po raz czwarty gościła we Frydmanie w kościele pw. Św. Stanisława BM, najstarszym kościele polskiego Spisza. Licznie zebrani mieszkańcy, turyści, artyści i koneserzy sztuki przez wielkie S, zapełnili kościołek do ostatniego miejsca. Przygaszone światła, podświetlone szczegóły architektoniczne i zdobnicze w połączeniu z barokową muzyką, przeniosły zebranych w okres  XVIII wieku. IV Festiwal organizowany jest bowiem w 330 rocznicę urodzin kompozytora Johanna Sebastiana Bacha. Frydmański koncert nazwano „Bach i jego muzyczne fascynacje: Bach & Pergolesi”

    Koncert prowadzili Rafał Monita i dyrektor artystyczny Scepus Baroque Andrzej
    Mikołaj Szadejko , który dał wykład na temat Pergolesi czy Bach – parodie, pastisze,
    plagiaty. Wykonawcy to: Katarzyna Wiwer – sopran, Helena Poczykowska – mezzosopran,
    Marzena Biwo, Małgorzata Malke –skrzypce barokowe, Justyna Rekść-Raubo – wiolonczela
    barokowa, Natalia Reichert – altówka barokowa, Anna Wiktoria Swoboda – teorba, Andrzej
    Szadejko Swoboda – pozytyw, dyr. ar. projektu.

    Zespół wykonał dwadzieścia utworów począwszy od Versus 1 Tilge, Höchster, meine
    Sünden (Soprano, Alto) – Zmiłuj się nademną Boże!  a zakończył bisem –  Versus 20 Alsdann
    soll dein Ruhm erschallen (Soprano, Alto)

    Ciekawostka artystyczna. Kapela barokowa grała na kopiach instrumentów
    wywodzących się z okresu baroku. Wiolonczelę na której grała Justyna Rekść_Raubo
    wykonał w 1997 r. rodak z sąsiednich Krempach – Wojciech ŁUKASZ,  na zamówienie
    Filharmonii Narodowej w Warszawie, który obecnie pracuje w Operze Narodowej jako lutnik
    konserwator. Koncertujący artyści i publiczność obecnego na koncercie mistrza lutnika
    nagrodziła gromkimi brawami.

    Koncert trwał około dwóch godzin i sprawił niesamowite doznania artystyczne. W kuluarach można było nabyć materiały prasowe dotyczące IV Festiwalu Barok na Spiszu.
    Następne koncerty Barok na Spiszu odbędą się jeszcze w najbliższą niedzielę w  Niedzicy,  a  IV Festiwal zakończy się 29 sierpnia w kościele św. Sebastiana w Jurgowie.

    (Tekst i zdjęcia Franciszek Pacyga – 22.08.2015 r.)

  • Czwarty Festiwal Barok na Spiszu – Krempachy (Galeria)

    W ostatni weekend 15 oraz 16 sierpnia rozpoczął się IV Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2015. Tegoroczna odsłona festiwalu poświęcona jest muzyce Jana Sebastiana Bacha i jego mniej znanym obliczom.  Inauguracja odbyła się tym razem w kościele Wszystkich Świętych w Kacwinie. Mini-wykład o podróży Bacha do Lubeki i jego spotkaniu z Dietrichem Buxtehudem wygłosiła Katarzyna Wiwer, a w czasie koncertu, zatytułowanego: „Bach i jego Mistrz ”, wykonane zostały motety obu kompozytorów napisane do jednego tekstu chorałowego – „Jesu, meine Freude”, czyli „Jezu, ma radości”. Wystąpił zespół festiwalowy Scepus Baroque w składzie: Katarzyna Wiwer , Anna Zawisza – soprany, Marcin Liweń – alt, Maciej Gocman – tenor, Violetta Szopa-Tomczyk, Dominika Małecka – skrzypce barokowe, Katarzyna Cichoń – wiolonczela barokowa, Jan Baciak – pozytyw. Całość poprowadził od klawesynu oraz jako głos basowy – Andrzej Zawisza. Ten sam artysta wystąpił również w niedzielę, tym razem w duecie ze znakomitą czeską flecistką Michaelą Koudelkovą. W programie tego koncertu muzyka Jana Sebastiana spotkała się z utworami jego przyjaciela Georga Philippa Telemanna, a mini-wykład o kościele św. Marcina w Krempachach, gdzie odbył się drugi koncert, wygłosił proboszcz krempaskiej parafii, ks. Dariusz Ostrowski. Początek tegorocznego festiwalu był bardzo udany, kościoły były wypełnione po brzegi, a muzyka wykonana znakomicie i z wielkim żarem.

    FOTO/ Rafał Monita

  • Czwarty Festiwal Barok na Spiszu- Kacwin- Inauguracja (Galeria)

    W ostatni weekend 15 oraz 16 sierpnia rozpoczął się IV Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2015. Tegoroczna odsłona festiwalu poświęcona jest muzyce Jana Sebastiana Bacha i jego mniej znanym obliczom.  Inauguracja odbyła się tym razem w kościele Wszystkich Świętych w Kacwinie. Mini-wykład o podróży Bacha do Lubeki i jego spotkaniu z Dietrichem Buxtehudem wygłosiła Katarzyna Wiwer, a w czasie koncertu, zatytułowanego: „Bach i jego Mistrz ”, wykonane zostały motety obu kompozytorów napisane do jednego tekstu chorałowego – „Jesu, meine Freude”, czyli „Jezu, ma radości”. Wystąpił zespół festiwalowy Scepus Baroque w składzie: Katarzyna Wiwer , Anna Zawisza – soprany, Marcin Liweń – alt, Maciej Gocman – tenor, Violetta Szopa-Tomczyk, Dominika Małecka – skrzypce barokowe, Katarzyna Cichoń – wiolonczela barokowa, Jan Baciak – pozytyw. Całość poprowadził od klawesynu oraz jako głos basowy – Andrzej Zawisza. Ten sam artysta wystąpił również w niedzielę, tym razem w duecie ze znakomitą czeską flecistką Michaelą Koudelkovą. W programie tego koncertu muzyka Jana Sebastiana spotkała się z utworami jego przyjaciela Georga Philippa Telemanna, a mini-wykład o kościele św. Marcina w Krempachach, gdzie odbył się drugi koncert, wygłosił proboszcz krempaskiej parafii, ks. Dariusz Ostrowski. Początek tegorocznego festiwalu był bardzo udany, kościoły były wypełnione po brzegi, a muzyka wykonana znakomicie i z wielkim żarem.

    FOTO/ Rafał Monita

  • Wielkie Granie na Spiszu (Galeria)

    Obszerniejsza galeria TUTAJ

    Podziękowania dla Michała Adamowskiego za udostępnienie zdjęć !

  • Festiwal Win i Smaków Węgierskich w Niedzicy (Galeria)

    Wczoraj (19.07.br.) od godziny 09.00 na Koronie Zapory w Niedzicy obyło się uroczyste otwarcie Festiwalu Win i Smaków Węgierskich, którego dokonali… Konsul Węgier w Polsce,  Prezes ZEW Niedzica S.A. oraz Wójt Gminy Łapsze Niżne.
    Organizatorem DNI PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ po raz kolejny jest MOK Szczawnica oraz ZEW Niedzica S.A.

    o/foto – Centrum Turystyki i Rekreacji Niedzica.pl

Skip to content